За много жени поставянето на диагноза „ендометриоза“ е пълен шок. От момента на първия ви разговор с приятелки или лекари за болезнена менструация или болезнен секс, доста често откриването на болестта идва след 7-10 години. А когато най-накрая разберете какво се случва с тялото ви, някои от нещата, които чувате и четете, могат да ви се сторят ужасяващи. Тук сме, за да ви кажем, че въпреки че ендометриозата е сложно хронично заболяване, има ефективни начини да се справите с нея. Диагнозата не е доживотна присъда и има как значително да подобрите качеството си на живот, въпреки нея.
Ендометриозата е състояние, при което тъкан, подобна на тази на лигавицата на матката, расте извън матката, често включва набор от симптоми и засяга около 11% от жените. Ендометриозата не изглежда еднакво при всички. Понякога симптомите се припокриват с други, свързани с болката, като стомашно-чревни проблеми. Точно затова е трудно да се диагностицира.
Обикновено жените с ендометриоза изпитват менструална болка, зацапване между менструациите, болки в гърба и болка в таза, болка по време и след секс, храносмилателни проблеми като подуване на корема и гадене, болезнени движения на червата или болка при уриниране по време на менструация. Ендометриозата може да предизвика хаос и да причини възпалителен процес в цялото тяло.
Може да изпитвате умора и мускулни болки. Често пациентите не могат да кажат защо не се чувстват добре. Ендометриозата не е фатална. Самото състояние не съкращава живота, а е свързано с качеството на живот, защото е болезнено. Затова лечението трябва да бъде съсредоточено върху подобряването и оптимизирането на качеството на живот.
Лекарствата не са лек за ендометриоза, но могат да помогнат за стабилизиране на симптомите и да ги направят по-управляеми. Не всеки пациент трябва да се оперира, а може да бъде лекуван чрез хормонални лекарства, като противозачатъчни хапчета или прогестерон. Но ако симптомите продължават, трябва да се възползвате от операция. Аблацията е такава интервенция, която премахва повърхностните лезии чрез изгарянето им с лазер или електрохирургия и се извършва от много гинеколози.
Някои експерти обаче се отказват от тази процедура, тъй като лезиите често растат отново или се развиват нови. През последните години навлиза и безкръвната ексцизионна хирургия, чрез която без белези и болка се премахват болните клетки от тялото. Тази процедура не е подходяща за всеки човек, защото се предпочита при дълбоки инфилтриращи лезии или отстраняване на кисти на яйчниците, които са с ендометриален произход, за да се сведе до минимум рецидивът.
Много жени се опасяват, че ендометриозата ще им попречи да имат бебе. Вярно е, че около половината пациентки, имащи проблеми със забременяването, страдат от ендометриоза. Но около 70% от жените с ендометриоза забременяват без никакъв проблем. Шансовете ви са доста добри, в зависимост от възрастта ви и колко напреднала е диагнозата ви.
Изследванията, свързани с ендометриозата непрекъснато се увеличават. Учените изследват неинвазивни техники за откриване, като биомаркери в кръвта и нехормонални възможности за лечение. Въпреки че нито една от тези опции все още не е доказала ефективността си, проучванията не спират.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.