Звучи ли ви познато? Оставяте телефона си и няколко минути по-късно го търсите навсякъде. Или попадате на съсед и докато говорите за сладкото му детенце, трескаво търсите името му в мозъка си. Когато това се случи, вероятността да започнете да се чудите дали не е начало на мозъчен проблем, който ще прерасне в деменция или болестта на Алцхаймер, е огромна. Успокояващата новина е, че има много причини да забравяме. Съществуват трикове и промени в начина на живот, които могат да помогнат за укрепване на мозъчната сила и паметта.
Нашите сетива са изложени на огромно количество информация и емоции. Ако сме будни по 16 часа на ден, това означава безброй неща за виждане, чуване, помирисване, усещане. Мозъкът приема всичко и го превежда на неврологичен език. Тази информация се вплита в един модел на неврологична активност. Следващата стъпка е да я извлечем и да активираме отново съответната невронна верига – това е запомнянето. Съществуват множество причини, поради които не можем да активираме повторно невронната верига. Някои от тях са свързани със забързания начин на живот. Други фактори, които могат да притъпят мозъчната ни дейност, са недоспиването и недостатъчната физическа активност.
Какво може да ни помогне да изострим паметта си?
- Внимание – златният билет на паметта. Това е първата съществена съставка в запомнянето. Въпреки че звучи просто, често не внимаваме и след това си мислим, че сме забравили нещо. Но всъщност не сме го забравили – просто никога не сме се постарали да го запомним, защото не сме му обърнали внимание. Опитайте се да фокусирате вниманието си върху нещата за момент – дори ги изричайте на глас, защото тогава давате шанс и на слуховата си памет да запамети информацията. Така създавате спомен.
- Записвайте. Когато записвате нещо, използвате друга част от мозъка и включвате повече сетива. Мислете за мозъка като за невронна мрежа – колкото повече точки на привързване има към паметта, толкова по-лесно ще я извлечете по-късно. Мозъкът кодира информацията много по-добре, когато я записвате.
- Използвайте визуални връзки. Това спомага за укрепване на мисълта, като активира различни сетива. Подобна техника може да ви помогне и да запомняте имената на хората, ако ги свързвате с определени образи или асоциации.
- Разработете рутинни процедури. Създайте си навици, които ще ви освободят от необходимостта да помните всичко.
- Раздробете информацията. Независимо какво се опитвате да запомните, разделете го на части. По-лесно ще запомните поредица от числа, ако я групирате, или списък за пазаруване, ако го организирате по категории.
Можете да помогнете на мозъка си да извлича спомени, като се съсредоточите върху тези прости фактори, които имат и множество други ползи за цялостното ви здраве:
- Увеличете физическата активност.
- Дайте приоритет на съня.
- Намалете стреса.
- Хранете се балансирано.
- Опитайте се да не вършите няколко задачи едновременно.
Ако през деня често се чувствате разсеяни и нищо не помага, ако загубата на паметта ви е придружена от нарастващо объркване или промени в поведението, или ако забравянето се засилва с времето, трябва да се консултирате с лекар. Съществуват когнитивни и неврологични тестове, които могат да установят дали става въпрос за по-сериозно медицинско състояние.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.