На 7 март ставаме свидетели на един трагичен съдбовен момент, който завинаги променя облика на медийния свят и до ден днешен отеква в начина, по който се отразяват новините на живо. На „Фаталният 5 септември“ 1972 г., по време на Летните олимпийски игри в Мюнхен, терористична организация взима за заложници група израелски спортисти.
Екипът на ABC Sports, който е ангажиран с отразяването на представянето на атлетите, се оказва в непосредствена близост до събитията и е принуден бързо да премине от изготвяне на спортни репортажи към живо отразяване на разгорялата се терористична криза.
В центъра на историята са Джеф (Джон Магаро), млад и амбициозен продуцент, който се стреми да се докаже пред шефа си – легендарния телевизионен ръководител Руун Арлидж (Питър Сарсгард), германската преводачка Мариан (Леони Бенеш) и нейният ментор Марвин Бадер (Бен Чаплин).
Филмът се фокусира върху сложните детайли около високотехнологичните възможности за телевизионно излъчване по онова време, съпоставени с многото заложени животи и решенията, които трябва да бъдат взети на фона на угрозата от бавно изтичащото време…
Реализиран с изключително внимание към историческите детайли и изцяло от гледната точка на медиите, „Фаталният 5 септември“ ни прави съпричастни с професионалните, етичните, моралните и в крайна сметка с психологическите дилеми, пред които се изправят журналистите…
Каква е ролята на медиите и журналистиката? Можем ли да споделяме информация, преди да е потвърдена? Може ли предаване на живо да включва актове на насилие? Как отразяваш ситуация, в която извършителите искат вниманието, което им предоставяш, и къде е границата между новините и спектакъла?
Режисьор на „Фаталният 5 септември“ е Тим Фелбаум (The Colony), който е и автор на сценария заедно с Алекс Дейвид и Мориц Байндър. В главните роли са Питър Сарсгард, Джон Магаро, Бен Чаплин, Леони Бенеш, Джорджина Рич, Кори Джонсън, Зинедин Соуалем и Маркъс Ръдърфорд.
Гледаме на живо номинирания за „Оскар“ за най-добър сценарий „Фаталният 5 септември“ от 7 март само в кината.
Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…