5 европрограми, за които да следим през 2025 г.


Актуалните европрограми и предстоящите процедури за безвъзмездно финансиране пред 2025 г. представляват инициативи, които предоставят финансова подкрепа за проекти и инициативи в различни области на дейност в рамките на Европейския съюз. Тези програми са насочени към стимулиране на развитието, иновациите, конкурентоспособността, социалната сближеност и устойчивото развитие на държавите членки на ЕС и техните региони.

Финансирането на тези европрограми идва от бюджета на Европейския съюз и може да бъде предоставено безвъзмездно или под формата на заеми с ниски лихви. Програмите обхващат широк спектър от дейности и проекти, включително научни изследвания и иновации, образование и обучение, инфраструктура, предприемачество и много други.

В тази статия ще ви запознаем с 5 очаквани европрограми през 2025 г.

2019 e! Еврото стана на 20 години

Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията

Целта на процедурата е да повиши нивото на дигитализация на МСП чрез насърчаване на инвестициите за въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0. Допустими кандидати ще бъдат малки и средни предприятия, регистрирани не по-късно от 31 декември 2021 г. по Търговския закон или Закона за кооперациите. Минималният размер на помощта е 150 000 лв. Максималният размер на помощта е: за малки предприятия – до 450 000 лв., а за средни предприятия – до 450 000 лв. при избран режим „минимална помощ“ и до 850 000 лв. при избран режим „регионална инвестиционна помощ“. Очаква се мярката да стартира на 30 март 2025 г.

Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво

Процедурата ще предостави възможности за развитие на социалните предприятия чрез създаването и подкрепа на устойчиви работни места за групите в неравностойно положение, което ще доведе до намаляване на риска от бедност и социална изолация. От финансиране могат да се възползват общини/общински предприятия, НПО, работодатели, субекти на социалната и солидарна икономика – кооперации, юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и социалните предприятия, специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания, съгласно ЗХУ. Финансовата помощ е 100% с минимален размер 50 000 лв. и максимален размер 586 749 лв. Очаква се мярката да отвори през четвъртото тримесечие на 2025 г.

Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация

Процедурата цели да подкрепи партньорствата между микро, малки и средни предприятия (МСП) и научни организации и висши училища, за да повиши конкурентоспособността на фирмите и да превърне предизвикателствата, свързани със „зеления“ преход във възможности. Целта е с реализирането на проектите да се разработят и въведат зелени и цифрови продукти и процеси. Предприятията кандидати ще следва да бъдат установени от няколко години, както и да са регистрирани като търговци по Търговския закон. Техни партньори ще могат да бъдат висши училища, научноизследователски организации, Центрове за върхови постижения (ЦВП), Центрове за компетентност (ЦК), Европейски цифрови и иновационни хъбове (ЕЦИХ) и др. Финансовата помощ ще бъде 80%, в размер между 100 000 и 1,5 млн. лв. Първоначалният план беше приемът да стартира през последното тримесечие на 2024 г.


II.Г.1 Инвестиции в земеделските стопанства

Подкрепата ще се предоставя за материални и нематериални инвестиции в новосъздадени и съществуващи земеделските стопанства за покриване нуждите на същите, съобразени с техният капацитет. Допустими кандидати ще бъдат земеделски стопани и групи и организации на производители. Максималният размер на допустимите разходи ще бъде до 1 000 000 евро за индивидуален кандидат и до 2 000 000 евро за група/организация на производители. Максималният размер на допустимите разходи за инвестиции в земеделска техника ще бъде до 450 000 евро и 750 000 евро за група/организация на производители. Очаква се да отвори прием през периода септември – ноември 2025 г.

II.Г.2 Инвестиции за преработка на селскостопански продукти

По процедурата кандидатите могат да заявят подкрепа за инвестиции в материални и нематериални инвестиции за: изграждане, придобиване и модернизиране на сгради и други недвижими активи, необходими за производството и маркетинга, инсталиране на нови машини и оборудване, съхранение, преработка, пакетиране, охлаждане, замразяване и сушене с цел запазване качеството на продукцията и суровината и др. Допустими кандидати ще са земеделски стопани, преработватели на селскостопански продукти и групи и организации на производители. Максималният размер на допустимите разходи за индивидуален кандидат ще бъде до 2 000 000 евро и 2 500 000 евро за кандидати група/организация на производители. Очаква се приемът да отвори през ноември 2025 г.

Актуалните европейски програми и предстоящите процедури за безвъзмездно финансиране са ключови инструменти за подкрепа на развитието и иновациите в държавите членки на ЕС. Не пропускайте своя шанс да развиете бизнеса си и да се възползвате от нови възможности! Следете актуалните програми, за да сте винаги осведомени.

Тихомир Милков

Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *