5 факта за Рамзес Велики, които вероятно не знаете

Той е може би най-великият фараон на Древен Египет. Управлява империята в продължение на умопомрачителните 67 години. Неговите наследници, както и по-късните египтяни, го наричат „Великия праотец“. След себе си оставя редица военни победи и величествени здания. Ето някои интересни факти за Рамзес Велики, които може би не сте знаели.

1. Не той е трябвало да бъде следващият фараон

Баща му Сети става владетел на Египет, когато Рамзес, кръстен на дядо си, е на пет години. Но Рамзес не бил следващият по линия на наследство на трона: има по-голям брат, най-големия син на фараона. По неизвестни причини обаче брат му умира на 14-годишна възраст. След това фокусът се измества към Рамзес, който тогава (само на 10 години!) е подготвян за капитан на армията. 

По-късно Сети дава на сина си специален статут на регент. Осигурени са му луксозен дом и харем, получава обширно военно обучение и също така придружава баща си в битките, които води, за да може да натрупа опит в управлението и воденето на война. Той е само на 25 години, когато става следващият фараон.

5 факта за Рамзес Велики, които вероятно не знаете
Снимка: Viasat History

2. Твърди, че е спечелил една от най-старите битки в историята

Враговете му обаче са на друго мнение. Рамзес е само на 30 години, когато води битката при Кадеш срещу хетите, в която води армия от 20 000 войници и 5 000 колесници срещу могъщата хетска армия. Войските на Рамзес почти са нападнати от засада, когато им е дадена фалшива информация за местоположението на врага, но въпреки че е хванат неподготвен, Рамзес удържа позициите си.

В двудневната битка и двете страни претърпяват огромни загуби. Изходът от битката е неубедителен, но както Рамзес, така и хетите обявяват това за голяма своя победа. Рамзес записва събитието в почти всички свои храмове, като заявява, че е решил изхода от битката чрез своя героизъм, докато хетските записи твърдят, че египтяните е трябвало да се оттеглят…

3. Царица Нефертари е любовта на живота му

Според записите Рамзес е имал над 200 съпруги и наложници, но любимата му е първата му съпруга – Нефертари, за която се жени като принц. Малко се знае за нейния произход, но вероятно е била от знатно семейство. Тя е майка на първородния син на Рамзес и често го придружава в битки – включително в битката при Кадеш, след което води дипломатическа кореспонденция със съпругата на хетския цар.

Тя е единствената съпруга на Рамзес, наричана „царска съпруга“. Умира сравнително млада, но според записите е родила шест деца на фараона. След смъртта й фараонът построява грандиозна гробница в нейна чест, пълна с красиви резби и нейни изображения. Днес тази гробница – разположена в Долината на цариците – е един от най-известните архитектурни паметници на египетската цивилизация.

4. Има над 100 деца

По време на своето 67-годишно управление Рамзес има не само много жени и наложници, но и много деца. Според някои оценки – повече от 100. Смята се, че е живял 90 години и е надживял няколко от своите синове и дъщери. Неговият непосредствен наследник дори не е първият му син, а третият (в крайна сметка на трона го наследява 13-ият му син). Потомците на Рамзес Велики управляват Египет поколения наред и затвърждават мястото на неговата династия в историята.

5. Смята се, че е споменат в Библията

Според Библията Мойсей помолил много известен фараон да освободи народа му и доста историци смятат, че този фараон е бил Рамзес. Наистина, Библията споменава единствено името на Рамзес сред фараоните, но изглежда не като владетел, а по-скоро, за да бъдем точни, като място – „земята на Рамзес“.

Тези пасажи предполагат, че Рамзес Велики е фараонът от „Изход“, но трябва да се отбележи, че 9 други фараони също са били наричани Рамзес, макар никой от тях да не е толкова известен. Същевременно обаче според някои записи Мойсей е живял 200 години преди Рамзес, така че може да става въпрос само за преплитащи се легенди.

Рамзес е бил легендарен фараон, безспорно. Той подписва първия мирен договор. По време на неговото управление икономиката и архитектурата в Египет просперират. Много от сградите, построени при царуването му, са революционни и все още са сред най-посещаваните туристически обекти в Египет и до днес.

5 факта за Рамзес Велики, които вероятно не знаете
Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *