Без Русия в мисията „ExoMars“

Европейската космическа агенция (ЕКА) заяви, че преустановява окончателно сътрудничеството с Русия по мисията „ExoMars“, което е прекратено от няколко месеца заради нашествието в Украйна, съобщи АФП.

Генералният директор на ЕКА Йозеф Ашбахер написа в Twitter, че е упълномощен „да сложи официално край“ на сътрудничеството с Роскосмос по „ExoMars“, пише БТА.

„Обстоятелствата, които доведоха до прекратяването на това сътрудничество – войната в Украйна и последвалите я санкции – продължават“, обоснова се той.

Марс

На 17 март космическата агенция, която обединява 22 европейски държави, обяви спирането на мисията за изстрелване на марсоход на ЕКА до Марс през есента на 2022 г. с помощта на руска ракета-носител и спускаем апарат.

Осъждайки „саботажа“, ръководителят на Роскосмос Дмитрий Рогозин помоли руския екипаж на Международната космическа станция да спре да работи с току-що инсталираната роботизирана ръка на ЕКА, предназначена за руския сегмент на орбиталната станция.

Директорът на ЕКА неотдавна съобщи за „активни дискусии“ с НАСА за спасяване на мисията „ExoMars“. Нейната цел е да търси следи от извънземен живот дълбоко в грунта.

„ExoMars“ беше съвместна програма на ЕКА и Роскосмос за изследване на Марс, състояща се от два проекта – сондата „ExoMars – ТГО“ и марсохода „Розалинд Франклин“. Първият космически апарат пристигна на орбита над Марс през октомври 2016 г. и направи много  открития за атмосферата на Червената планета.

Първоначално стартът на втората част от мисията „ExoMars“ беше планиран за 2018 г., но по-късно изстрелването на европейския марсоход и руската платформа за кацане „Казачок“ беше отложено за 2020 г., а след това и за 2022 г.

Те трябваше да бъдат изведени в космоса с ракетата-носител „Протон-М“ от Байконур. Европейската космическа агенция прогнозираше прозорец за изстрелване между 20 септември и 1 октомври.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *