Индия каца на Луната до дни

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) фиксира точна дата за кацане на автоматичната лунна станция „Чандраян-3“ на повърхността на Луната – модулът „Викрам“ ще го извърши на 23 август. Това съобщи ръководителят на ISRO Шридхара Соманатх пред индийския телевизионен канал Ен Ди Ти Ви, цитиран от ТАСС и БТА.

По думите му „Викрам“ е проектиран така, че да направи меко кацане, дори и да има неизправности. „Ако всичко се развали, дори ако всички сензори се повредят и нищо не работи, той пак ще кацне. Така е проектиран“, каза Соманатх и добави, че „дори двата двигателя на „Викрам“ да откажат, той все още ще може да кацне“.

Луната

„Чандраян-3“ в момента е в окололунна орбита. „Планира се маневрите на автоматичната станция за намаляване на лунната орбита до кръгова височина от 100 км да бъдат извършени на 9, 14 и 16 август. След това лунният модул ще се отдели, станцията ще започне да забавя, като на 23 август ще последва кацане на лунната повърхност“, обясни ръководителят на ISRO.

Той добави, че основната задача на ISRO е да приземи модула във вертикално положение. „Възможността да преместим модула от хоризонтално във вертикално положение е това, което трябва да постигнем този път. Това беше проблемът миналия път (по време на мисията „Чандраян-2“, бел. ред.)“, спомня си Соманатх.

Лунната мисия „Чандраян-3“ стартира на 14 юли. При успех Индия ще стане четвъртата страна, кацнала на Луната (след СССР, САЩ и Китай). Станцията е третият апарат за изследване на Луната, изстрелян от Индия. Първата мисия в орбита на спътника на Земята бе през 2008-2009 г.

Втората индийска лунна мисия „Чандраян-2“ беше изстреляна през 2019 г. и освен извеждането на устройството в орбита, включваше кацане на модул „Викрам“. То завърши с неуспех, но орбиталната станция „Чандраян-2“ продължава да работи в окололунна орбита. Настоящата трета мисия включва доставката на луноход с научна техника на повърхността на спътника на Земята.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *