В нощта на 29 срещу 30 март в 03:00 часа преместихме стрелките с един час напред. Така преминахме към лятното часово време. Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина.
От 2018 г. в Европейския парламент се водят дебати за отмяна на сезонната смяна на часовото време на територията на целия Европейски съюз, като се обсъждат икономическите ползи, но и вредите за здравето от смяната на часа. Проведено е и онлайн допитване до гражданите на Европейския съюз, но окончателно решение все още не е взето.
И докато някои хора обичат продължителното слънцегреене, други ненавиждат загубата на един час сън. Лятното часово време разбърква циркадния ритъм, известен още като вътрешния часовник на тялото ви. Въпреки че разликата не е толкова голяма, колкото големите смени на часовите зони, можете да използвате някои трикове, за да се чувствате по-енергични и фокусирани. Ето какви са те…
Преминете към вечерни тренировки – поне временно
Ако тренирате сутрин, сте свикнали да ходите на фитнес по тъмно. Но с още един допълнителен час слънце вечер ще бъде трудно да се почувствате уморени преди лягане и да контролирате циркадния си ритъм. Ако искате да оползотворите допълнителния час слънчева светлина след работа, преместете тренировките си вечер. Това ще ви помогне да сте по-енергични и да спите по-добре. Вечерните тренировки помагат на хората да заспят по-бързо и да прекарват повече време в дълбок сън. Все пак, избягвайте интензивна дейност един час преди лягане.
Излагайте очите си на сутрешна слънчева светлина
Един от най-простите, но най-въздействащи съвети на експертите за подобряване на настроението, при борба с умората и подобряване на съня, е излагането на слънчева светлина рано сутрин. Всичко, от което се нуждаете, е 5 до 10 минути, ако е слънчево и 15 до 20, ако е облачно. Излагането на слънчева светлина в рамките на първите часове след събуждане увеличава освобождаването на кортизол и помага за заспиването вечер. В този интервал избягвайте носенето на слънчеви очила и лещи, които блокират UV лъчите и намаляват ползите от регулирането на циркадния ритъм.
Променете времето си за хранене
Всички знаем, че е препоръчително избягването на кофеина преди времето за лягане, но и всички имаме нужда от малко напомняне. Също така е най-добре да избягвате да ядете точно преди лягане, особено тежки ястия, тъй като това допълнително нарушава съня. Ако ядете, нека е нещо леко и избягвайте сладките храни, които причиняват скок на кръвната ви захар, както и пикантни храни, които повишават телесната ви температура.
Създайте си график за сън
Цялата тази нестабилност с промяната на стрелките и времето за лягане и събуждане обърква циркадния ритъм и отнема известно време, докато той отново влезе обратно в релси. Повечето възрастни се нуждаят от около 7 до 8 часа сън през нощта. Всичко това е добре, ако сте от хората, които могат да заспиват веднага, когато си легнат. Но ако ви отнема време да се пренесете в страната на сънищата, придържането към планирано време за сън и събуждане е полезно. Ако спазвате едно и също време за лягане всеки ден, това ще възстанови циркадния ритъм на тялото. След като влезете в график, тялото ви ще се приведе в съответствие с него и естествено ще разпознае кога е време да се събудите или да заспите.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.