Как музиката влияе на мозъка ни?

Има ли изобщо човек на Земята, който да не е слушал музика? Още от малки, всички ние започваме да опознаваме нейната магия. С порастването си, всеки човек развива интерес към различни стилове.

Това обаче няма никакво значение щом говорим за това как умее да влияе музиката. Защото независимо от жанра, целта на музиката е една. Обща. И тя е да докосва хората. Тях самите, техните души, техните емоции… Ако трябва да ѝ дадем някакво конкретно определение, то категорично ще е “емоционален отдушник”.

Освен върху емоциите, е доказано, че музиката има силно влияние и върху човешкия мозък. В тази статия ще се запознаем по-детайлно с примери именно за тази функция.

Активира творческото мислене

Музиката въздейства на дясната половина на мозъка. Причината за това е, че кара хората да изпитват чувства (най-често щастие). По този начин пък, чрез произвеждане на хормони на щастието, се развива креативността. А креативността, сама по себе си, е едно изключително ценно и полезно качество, тъй като тя е главният генератор за раждането на интересни и иновационни идеи.

Подобрява концентрацията и паметта

Как музиката влияе на мозъка ни?

Музиката има благоприятно влияние и върху насочване на вниманието и съсредоточаването над дадена задача. Това се дължи на факта, че слушайки я, в мозъка се активират области, свързани с концентрацията и паметта. Ето защо както в ученето, така и в работата, музиката може да бъде ползотворна, улеснявайки ги.

Намалява стреса и тревожността

Една от удивителните способности на музиката е, че умее да успокоява. Както тялото, така и ума ни. Тя ни помага да се освободим емоционално и да се отърсим от тревожните и негативни мисли. Намалявайки стреса, музиката понижава сърдечната честота и кръвното налягане. Накратко казано – това е един от най-добрите и ефикасни антистрес инструменти. 

Развива мнемониката

Как музиката влияе на мозъка ни?

Мнемониката представлява техника за запаметяване. Спомняте ли си формулата за намиране лицето на околната повърхнина на прав кръгов цилиндър? Едва ли. А помните ли текста на песните, които сте обожавали да слушате като тийнейджъри, но не сте си пускали много отдавна? Е, вероятно тук отговорилите с “Да” ще са доста повече. Ето за това говорим. Музиката има силата да развива умението ни за запаметяване, без дори да осъзнаваме това.

Помага при тренировка

Това е така благодарение на способността на музиката да отвлича вниманието от умората и болките в мускулите и вместо това да стимулира по-ефективното изразходване на енергия. Забелязали ли сте, че когато слушате музика, упражненията сякаш минават по-бързо и по-леко? Тя просто ни кара да забравим за това колко сме изморени и да се фокусираме върху насладата, която изпитваме, усещайки ритъма.

Освен за удоволствие музиката служи и като помощник за развиване на когнитивните процеси и мозъка. Затова и можем напълно да се съгласим с думите на Иван Тургенев: “Музиката е разум, въплътен в прекрасни звуци”.

Десислава Узунова

Деси е завършила „Международен бизнес мениджмънт“ във ВУМ. Говори английски и немски език. Обича живота, вкусната храна и розовото. Определя себе си като мечтателка, вярваща в израза: „Има два начина да живееш живота си. Единият е, като мислиш, че няма чудеса, а другият – че всяко нещо е чудо.“ (Айнщайн)


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *