Агресията е заложена в човешката природа. Тя непрестанно се проявява във всеки един момент от развитието на човечеството. Всяко ново откритие и нововъведение неизбежно намира своето място и приложение във военната индустрия.
Оправданието е, че в развиващия се динамичен свят, където конфликтите са ежедневие, това е единствения гарант за запазване на мира!? Звучи парадоксално, нали? Но е самата истина!
Цялото това лицемерие не може да прикрие болните амбиции на човека да доминира над себеподобния си и останалия свят, превръщайки прогреса в унищожителна индустрия.
Дигитализацията, хиперзвукът, роботизацията и целият съвременен научен арсенал от новооткрития и нововъведения намират все по-голямо приложение във военната конфронтация. Нейната зона отдавна е надхвърлила земните граници, пренасяйки се в Космоса и киберпространството.
Като част от въоръжените сили на отделни държави се създават космически и киберкомандвания, чиято основна задача е не отбрана и гаранция на мира, а планиране и провеждане на нападателни военни операции в съответни райони.
Светът е изправен пред нов вид Студена война, която може да доведе до непредвидими, гибелни последици за човешкия вид. Зачитането на международните права и задължения се измества от въвеждането на нов ред, измислен неясно от кого, но имаш влиянието над потенциала на съвременното технологично развитие.
На конференция по сигурността в Москва руският министър на отбраната Сергей Шойгу представи доклад за нова надпревара във въоръжаването, този път „над главите на хората“.
Според данните от руското разузнаване космическите държави разработвали и разполагали в орбита модерни оръжия за масово унищожаване. Русия, разбира се, не прави изключение. Това обаче според Шойгу било от съображения за сигурност.
Малко по-рано президентът на Руската федерация Владимир Путин, в интервю за американската телевизионна компания NBC, заяви, че имало напрежение в киберпространството, но това не притеснявало Русия, която била подготвена за контраудар.
Путин се обяви против милитаризацията на космоса заявявайки, че околоземното пространство трябва да се освободи от всякакъв вид космически оръжия. С тези си изявления руският президент ясно показва, че напрежение има и то е достигнало връхната си точка.
Ще стане ли Космосът сцена на бъдещи междузвездни войни и как ще се отрази това върху биологичното оцеляване на човечеството? Засега никой не може да даде точен отговор.
Но нека си припомним думите на шефа на Роскосмос – Дмитрий Рогозин: „Ако се стигне до масов космически конфликт, това ще се отрази неминуемо върху развитието на човечеството. Ако има оцелели, те ще са на ниво Каменна епоха!“
Янчо Николов е дипломиран журналист и специалист по връзки с обществеността, завършил Бургаския свободен университет. Има сертификат по криминалистика от Варненския свободен университет. Странен, ексцентричен и вглъбен. Идеалист, за неподходящото време и място.