Мента: какво не знаем за ароматната билка и нейните свойства?

Обикновено, когато говорим за здравословно хранене, акцентът е върху плодовете и зеленчуците. Въпреки това често пренебрегваме пресните билки, които всъщност предлагат богатство от хранителни вещества и множество ползи за нашето здраве. Ментата е една от тях. Тя представлява многогодишно тревисто растение с характерно квадратно стъбло и широки, ароматни листа.

Именно в тях се съдържат най-значимите активни съставки на ментата, които я правят толкова популярна и полезна. Много от нас я познават като ароматизатор или съставка в успокояващия сутрешен чай, но малцина осъзнават колко много терапевтични свойства притежава тя – свойства, потвърдени от експериментални изследвания.

Още древните цивилизации са били наясно с лечебните свойства на ментата и са я използвали за медицински цели преди хиляди години в Древен Египет, Гърция и Рим. Изсушени листа от мента са открити в множество египетски папируси, датиращи от около 1000 г. пр.Хр. Съвременни научни изследвания потвърждават многобройните здравословни ползи, свързани с различните компоненти на ментата, включително ароматерапия, локални и вътрешни приложения. В тази статия ще ви разкажем малко повече за ароматната билка и нейните полезни свойства.

Какви са сортовете мента?

Съществуват множество видове мента, всеки от които притежава свои уникални характеристики. Ако планирате да използвате тази ароматна билка в кулинарията, къдравата мента (Mentha crispa) е отличен избор, тъй като не е толкова интензивна на вкус в сравнение с лютивата мента (Mentha piperita). Друг популярен сорт, използван в готвенето, е джодженът (Mentha spicata).

Кръглолистната мента (Mentha suaveolens) предлага деликатен вкус и аромат, без да придава горчивина при нагряване, което я прави идеална за добавяне в компоти, конфитюри и желета. Дълголистната мента (Mentha longifolia) е известна със своето високо съдържание на витамин С и полезни етерични масла, което я прави предпочитана в козметичната индустрия и производството на сапуни. Мароканската мента (Mentha spicata var. crispa) е друг известен сорт, от който се приготвя изключително вкусен чай.

Мента: какво не знаем за ароматната билка и нейните свойства?

Полезните свойства на ментата за здравето

1. Подобрява храносмилането

Ментата, известна със своите успокояващи качества, се използва от Древността за облекчаване на стомашни неразположения и проблеми с храносмилането. Тя е популярно средство за справяне със сутрешното гадене по време на бременност. Смята се, че ментата стимулира и подобрява жлъчния поток, което улеснява храносмилането и подпомага поддържането на здравословни нива на холестерола.

Освен това ментата притежава способността да облекчава болката и дискомфорта, причинени от газове и подуване на корема. Чаят от мента е често предпочитан лек при метеоризъм – състояние, характеризиращо се с натрупване на газове в червата, което предизвиква усещане за подуване.

2. Подобрява здравето на устната кухина

Ментата не само освежава дъха, но и е естествен антимикробен агент. В миналото прах от ментови листа се е използвал за подобряване на дъха и избелване на зъбите.

Известно е, че екстрактът от ментово масло е по-ефективен от хлорхексидина – химично съединение, използвано за предотвратяване на бактериални инфекции в устната кухина. Ментолът и другите органични съединения в ментата помагат за предотвратяване на инфекции в устата и гърлото.


3. Влияе благоприятно на кръвообращението и сърдечното здраве

Ментата съдържа достатъчно количество желязо, което подпомага производството на червени кръвни клетки и хемоглобин. Това не само предотвратява анемията, но и подобрява кръвообращението в крайниците, повишава енергийните нива и подпомага заздравяването на рани.

Високото съдържание на калий в ментата играе ключова роля за поддържане на здравословно кръвно налягане. Калият действа като вазодилататор, разширявайки кръвоносните съдове, което намалява риска от атеросклероза, инфаркти и инсулти.

4. Подпомага здравето на дихателните пътища

Чаят от мента притежава естествени противовъзпалителни свойства, които оказват положително влияние върху здравето на дихателната система. Той може да облекчи болките в гърлото, да намали чувството на стягане в гърдите и да улесни дишането.

Ментовият чай намалява дразненето и задръстването на дихателните пътища, причинени от натрупаната слуз. Освен това, силният аромат на ментата може да спомогне за изчистването на синусите.

Какви са приложенията на ментата?

При проблеми с кърменето – Кърменето е несъмнено най-добрият начин за хранене на бебето, както и полезно за майката, но в началото може да доведе до някои неприятности, като напукване и болка в зърната. Според медицински проучвания ментовата вода се оказва полезно натурално средство, което може да помогне за предотвратяване на разранявания и напуквания на зърната в първоначалните етапи на кърмене.

При настинка и вируси – Ментата е изключително полезна в този случай, благодарение на съдържащия се в нея ментол, който действа като естествен деконгестант. Той спомага за разтварянето на храчките и слузта, което улеснява тяхното изхвърляне. Освен това ментолът притежава охлаждащ ефект, който може да донесе облекчение при възпалено гърло, особено когато се консумира под формата на чай с мед.

При алергии и ринити – Ментата съдържа съставки с антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, сред които се откроява розмариновата киселина. Тя е особено полезна за облекчаване на симптомите, свързани със сезонните алергии. В клинично изследване е установено, че екстрактът от ментови листа намалява освобождаването на хистамин, което може да доведе до значително облекчение на назалните симптоми при алергичен ринит.

При хормонален дисбаланс – Ментата може да се окаже ефективно натурално средство за справяне със синдрома на поликистозните яйчници или други форми на хормонален дисбаланс. Нейните мощни органични съединения имат способността да регулират ендокринната система по различни начини, което спомага за възстановяване на хормоналния баланс и намаляване на нежеланите ефекти, като например хирзутизъм, който е свързан с повишени нива на андрогени. Чрез намаляване на излишния тестостерон при жените ментата може да предложи значителна помощ в борбата с тези проблеми.


Ментата в кулинарията

Ментата е изключително универсална подправка, която прекрасно се съчетава с агнешко и пилешко месо, риба, картофи, морски дарове, яйца, зелени салати, нудли и зелен боб. Освен това тя намира приложение в различни напитки и десерти, като чайове, желета, шоколади, сиропи, бонбони, сладоледи, кремове, конфитюри и плодови салати, както и в безалкохолни напитки за повече свежест и аромат. Добавянето на прясна мента към ястията е отличен начин да придадете ново измерение на вкуса им.

За да приготвите чай от мента, налейте гореща вода върху няколко пресни листа от билката. Покрийте съда и оставете да се запари за около 5-6 минути. Ако искате да си направите ментова вода, просто сложете няколко пресни ментови листа в чаша или кана с вода. Оставете да се накиснат за около 30 минути. По желание можете да поставите сместа в хладилника, за да се охлади, както и да добавите резени лимон или грейпфрут, за да получите невероятно освежаваща напитка.

Алтернативен вариант за освежаваща напитка е да комбинирате лимонов сок с газирана вода или стевия, след което да добавите свежи листа от мента и ледени кубчета. Друга опция е да вземете чаша вода и да я обогатите с няколко пресни листа от мента, резени краставици и лед. Ментата също може да бъде добавена към плодова салата, приготвена от нарязани ябълки, круши и лимон, а за допълнителен вкус можете да включите и люта чушка с мед. Завършете с щипка канела за аромат.

Можете сами да приготвите екстракт от мента, който да добавяте в сладкиши. Процесът изглежда сложен, но всъщност е доста прост. Първо, измийте и подсушете около 1/4 чаша листа мента, след което ги нарежете и поставете в буркан. Добавете 100 грама водка и същото количество вода, след което затворете буркана и го разклатете няколко пъти. Оставете сместа да престои на хладно и тъмно място за около 3 седмици, като периодично я разклащате. Когато е готова, просто прецедете и използвайте.


Съвети относно употребата на мента

Ментата е изключително деликатна билка, която, заедно с кориандъра и босилека, придава уникален вкус на ястията. Най-добре е да я използвате в суров вид или да я добавяте в края на готвенето, за да запазите нейните аромати и текстура.

Когато избирате прясна мента, уверете се, че листата ѝ са свежи, с наситен цвят и без никакви петна или замърсявания по повърхността им. За правилно съхранение поставете ментата в пластмасова кутия в хладилника, но не я оставяйте там повече от седмица.

При приготвянето на мента е важно да използвате остър нож и да я нарязвате внимателно. Прекомерното намачкване на листата може да доведе до загуба на значителна част от аромата и полезните ѝ свойства.

Мента: какво не знаем за ароматната билка и нейните свойства?

Не се препоръчва употребата на мента за облекчаване на храносмилателни проблеми, ако симптомите са свързани с гастроезофагеална рефлуксна болест, тъй като в такъв случай тя може да влоши състоянието на болния.

Чистото ментово масло може да бъде опасно, ако се приема вътрешно. Не трябва да се нанася върху кожата на лицето на деца, тъй като това може да предизвика спазми и дори да доведе до спиране на дишането. Освен това избягвайте употребата на мента и ментови продукти, ако имате или сте имали проблеми със жлъчката.

Важно е да се консултирате с вашия лекар, ако приемате лекарства, за да предотвратите възможни взаимодействия между тях и активните съставки в ментата. Както при всички растителни продукти, необходимо е да се внимава при използването на екстракти и етерични масла от мента.

Надяваме се, че тези съвети са ви били полезни и ще ги приложите успешно в своето ежедневие, както и че сте научили нещо ново за тази ценна, но леко подценявана билка.

Вероника Павлова

Изкуството винаги е било част от живота на Вероника. Пише от дете, а поезията е голямата ѝ любов. Обича да рисува, да прави оригами и ръчно изработени подаръци. Другата ѝ страст е фотографията, която успешно съчетава с разходки сред природата. Родена е на брега на Дунав и носи Северозапада в сърцето си, но днес живее до морето.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *