National Geographic търси най-добрата снимка

National Geographic отново ще зарадва търсачите на перфектния кадър с възможността да демонстрират своя талант, като се включат в тазгодишното издание на специализирания фотоконкурс. 

Кандидатстването е отворено от началото на юни и ще продължи до 31 юли включително. Всеки, който обича да разказва истории през обектива, ще може да се включи, като изпрати своя снимка в следните категории – „Животни“, „Хора“, „Пейзажи“ и „На тъмно“. Във всяка от тези категории ще се приема само по един кадър на участник

В периода от 1 август до 1 септември всички получени и одобрени снимки ще бъдат показани на сайта на конкурса, където ще се проведе гласуване за „Наградата на публиката“. Професионално жури също ще разгледа и оцени фотографиите и ще излъчи по един победител и един подгласник във всяка категория. Един от четиримата призьори ще бъде избран за цялостен победител на конкурса.

А ето и членовете на журито тази година:

  • Владислав Терзийски е български фотограф и дрон пилот, чиято изключителната работа е разпознаваема както на местно, така и на международно ниво.  Дните му започват с поглед към изгрева, дистанционно в ръце и с дрон в небето, и често минават в дълги пътувания в търсене на перфектната снимка. През годините кадрите му са участвали в множество изложби. Той е и в сърцето на проекта по заснемане на епизода от поредицата на National Geographic „Европа отвисоко“, посветен на България.
  • Ейми Витале е National Geographic фотограф и режисьор на документални филми. Нейният труд отдава почит на невъзпятите герои и общности, които работят за опазването на дивата природа и за намиране на хармония в нашия естествен свят. Ейми е сочена за един от най-влиятелните фотографи на нейното поколение и е носител на редица престижни награди, сред които Missouri Honor Medal for Distinguished Service и Lucie Humanitarian Award.
  • Иво Данчев е български фотограф, чиято работа е позната както у нас, така и по света. От 2009 г. насам той работи основно със сп. National Geographic България, като от 2012 до 2017 е арт директор на изданието.  През своята кариера упорито и последователно работи за създаването на фотографии, ангажирани с популяризирането на културното и етническо многообразие и опазването на природата на България.  
  • Ясен Тодоров е носител на голямата награда на световния National Geographic фотоконкурс за 2018 г. Негови кадри са публикувани от National Geographic, Los Angeles Times, Guardian и др., и са излагани на летище O’Hare в Чикаго, в Съмърсет Хаус и в Шотландския парламент. Той е активен пилот и летателен инструктор, който се специализира във въздушна фотография, включваща както популярни, така и отдалечени части на света. 

Участниците в тазгодишното издание ще се борят за впечатляващи награди. Четирите най-добри кадъра ще бъдат публикувани в октомврийския брой на сп. „National Geographic”. Носителят на „Наградата на публиката“ и победителите във всяка от категориите ще получат мобилен телефон и брандирана раница, а подгласниците им – едногодишен абонамент за списание National Geographic.

Цялостният победител, избран от журито, ще получи и най-приключенската сред наградите –  фотоекспедиция до Истанбул с National Geographic фотограф

Фотографията е неразривно свързана с дейността на National Geographic и със стремежа към изследване и преоткриване на света около нас. Затова и категориите във фотоконкурса са вдъхновени от всичко, което ни заобикаля: 

  • Животни – те са изключително важна част от заобикалящата ни среда, а фотографията има силата да показва огромното им разнообразие, но и да насочва вниманието на хората към опазването на различните видове. В конкурса се допускат фотографии само на диви животни. Снимки на домашни любимци и селскостопански животни не отговарят на условията за участие.
  • Хора – Може би едни от най-експресивните създания на планетата. Способни сме да изразим дадена емоция с жестове, звуци, а понякога и само с поглед. Добрият фотограф е там да улови всичко това в перфектния кадър.
  • Пейзажи – Природата ни зарежда с енергия. Учи ни как да изберем път до целта. Вродено ни е да преследваме хоризонта. И все пак, винаги можем да спрем за момент, да се насладим на гледката и да я запечатаме в обектива.
  • На тъмно – Пристъпваме в сенките, за да уловим магията на нощта. От сиянието на луната до блещукащите звезди – тази категория приканя визуалните разказвачи да заснемат красотата и мистерията на света след залез-слънце.

За участие се допускат само авторски снимки, които са създадени преди не повече от година и досега не са били публикувани и не са награждавани в други фотоконкурси. Колажи или кадри с добавени, редактирани или премахнати елементи няма да бъдат разглеждани.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *