Учени алармират: мъжете изчезват

Учените отдавна говорят за факта, че хората могат да загубят хромозомата, която определя мъжката принадлежност. Скорошно проучване на биолози от Дания и Съединените щати отново отваря тази тема: според техните изчисления Y-хромозомата при хората може напълно да изчезне за 4,6 милиона години. Какво ще се случи с мъжете?

Повечето от нашата генетична информация се съдържа в хромозомите, които се намират в ядрото на всяка клетка. Човек, принадлежащ към определен пол, се определя от комбинацията от двете му полови хромозоми.

Обикновено са обозначени с буквите X и Y. Тази система за определяне на пола работи не само при хората, но и при по-голямата част от бозайниците. Комбинацията XX задава развитието на тялото според женския тип, XY – според мъжкия.

Тези две хромозоми не са сходни помежду си нито по форма, нито по генен състав, въпреки че първоначално са с еднакъв размер и съдържат едни и същи гени. Проблемът е, че Y хромозомата се предава само от баща на син, което означава, че гените в нея не могат да се комбинират, поради което се натрупват отрицателни мутации. С всяко поколение те все повече и повече водят до разграждането на тази хромозома.

Като цяло мъжката хромозома съдържа много малко полезни гени. Най-важният от тях е генът SRY, който определя мъжкия пол на организма и служи като генетичен „превключвател“ за неговото развитие в мъжкия модел. Има и гени, необходими за нормалното образуване на сперма. Всички останали са генетичен боклук.

По време на цялото съществуване на Homo sapiens, неговата Y-хромозома вече е загубила 1393 от 1438 гена, които първоначално е съдържала и този процес продължава. Затова учените многократно са изразявали опасения, че човешката Y-хромозома може напълно да изчезне след няколко милиона години.

„Мъжете напълно ще загубят в битката между половете. Процесът вече е започнал“, казва Джени Грейвс, професор в Австралийския национален университет.

Тя предвижда това да се случи до 5 милиона години, като се позовава на примери от животинското царство. Някои видове гризачи вече са загубили Y-хромозомата: японският бодлив плъх, закавказкият вол и др.

Безценни съвети, които може да ви даде само един мъж

Според най-новото проучване, публикувано от група учени от Дания и Съединените щати, процесът на загуба на мъжката хромозома е съкратен на 4,6 милиона години. Въпреки че Y-хромозомата е разработила няколко механизма, които трябва да забавят процеса на нейното изчезване, изследователите са сигурни, че това няма да я спаси. В научната общност има дълъг дебат по този въпрос.

„Не за първи път се съобщава, че Y-хромозомата ще изчезне и мъжете ще изчезнат с нея. Като основание се изтъкват факта, че след като човешките предци са имали две полови хромозоми с еднакъв размер, а след това една от тях, която определя мъжкия пол, започва загубата на гени и намаляването по размер“, коментира ръководителят на лабораторията за анализ на геномите в Института по обща генетика на Русия Светлана Боринская. Тя е категорична, че няма да се стигне до заличаване на мъжкия пол.

Първо, не всеки процес непрекъснато върви в една посока. Например, детето активно расте след раждането. Трябва ли да заключим от това, че той ще расте през целия си живот и ще нарасне до такъв размер, че няма да пропълзи през никоя врата? В еволюцията намаляването и увеличаването на размера също не е безкрайно и има своите граници.

Второ, самото присъствие на отделна хромозома, която определя мъжкия пол, изобщо не е необходимо в природата. Има видове, при които мъжете нямат такава хромозома, те просто имат една по-малко хромозома от женските. И сексът обикновено не се определя от хромозоми, а от външни условия. Оттук и изводът, че изследването на еволюционната история на Y-хромозомата е много интересно, но не дава никакви плашещи прогнози.

Някои видове гризачи вече са преминали през този сценарий, без да е станало заличаване на мъжките. Не е изключено човечеството да следва същия път.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *