Астрономи от мисията „Гая“ на Европейската космическа агенция (ЕКА) са създали подробна хронология на живота на Слънцето, която се основава на наблюдения на други слънцеподобни звезди в галактиката Млечен път, пише БТА, като цитира „Science Alert“.
Телескопът „Гая“ проследява позицията и движението на звездите в небето, като определя тяхната яркост и спектрален клас. Тези свойства показват химическия състав и температурата на небесните светила.
Те се вписват и в графика, известна като диаграма на Херцшпрунг-Ръсел, която позволява да се определи възрастта на даден космически обект.
Предишни изследвания сочат, че масата на една звезда остава относително стабилна с възрастта, но температурата се променя значително. Това се дължи на протичането на ядрен синтез в ядрото.
Слънцето е звезда от спектрален клас G или жълто джудже. Учените смятат, че то е на около 4,57 милиарда години, а температурата на повърхността му е 5772 Келвина.
Правейки аналогия с други звезди от същия тип, астрономите правят заключението, че Слънцето ще достигне максималното си нагряване на възраст от 8 милиарда години. На възраст 10-11 милиарда години то ще се превърне в червен гигант.
На всеки милиард години яркостта на Слънцето се увеличава с около 10%, като в съответствие с това се повишава и температурата му. Бавно, но много методично!
На пръв поглед подобно увеличение може да изглежда незначително, но то може да направи Земята необитаема. Учените смятат, че това ще се случи след около един милиард години.
Астрономите отбелязват, че ще продължат да работят по каталога на слънцеподобните звезди в галактиката Млечен път. Наблюденията на тези обекти ще дадат възможност за по-доброто разбиране на свойствата и вероятното бъдеще на нашето Слънце.
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.