Учени установиха кога сме склонни да се поддаваме на дезинформация

Хората може да одобряват твърдения, за които знаят, че са неверни, и дори да разпространяват дезинформация в социалните мрежи, ако са убедени, че тези твърдения в бъдеще ще бъдат верни, установи изследване, публикувано от Американската асоциация на психолозите, цитирано от Medical Xpress и БТА.

Политик, който прави скандално изявление, бизнес, който заблуждава с реклама, или търсещ работа, който лъже за уменията си – за хората да приемат това може да е не толкова „неетично“, когато преценяват като вярно „по-широкото послание“ на лъжливата информация, установили авторите.

„Възходът на дезинформацията е належащ обществен проблем, предизвикващ политическа поляризация и подкопаващ доверието в бизнеса и политиката. Дезинформацията отчасти продължава, защото има хора, които й вярват. Но това е само част от ситуацията“, каза ръководителката на изследването Бет Ан Хелгасон, докторант в Лондонското бизнес училище. „Дезинформацията продължава и защото понякога хората знаят, че тя е невярна, но въпреки това искат да я извинят“.

Авторите на изследването са провели шест експеримента с над 3600 участници. Учените им предлагали различни твърдения, ясно определени като неверни и са поискали от част от участниците да направят оценка на прогнозите как тези твърдения биха могли да се окажат верни в бъдеще.

В един от експериментите учените помолили 447 студенти от 59 страни да си представят, че техен приятел лъже в биографията си при кандидатстване за уменията си по финансово моделиране. След това участниците били помолени да си представят, че тази лъжа би могла да стане истина – например, като човекът междувременно се запише и успешно завърши курс по финансово моделиране.

Резултатите показали, че според повечето студенти било по-малко неетично, ако приятелят им излъже, при положение, че възнамерява да завърши курса за специфичните умения в бъдеще.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *