Наградите Оскар или шифърът на Сокар?

След 5

За Оскарите се говори много. Анализират се наградените, коментират се тоалетите… Но не с това ще ви занимава © След 5! Ще се опитаме да хвърлим светлина върху малко известни или направо неизвестни факти за този холивудски панаир на суетата.

Наградата на филмовата академия на САЩ, известна още като „Оскар“, е най-значиматафилмова награда. Връчва се всяка година от Академията на филмовите изкуства и науки.

Академията на филмовите изкуства и науки е професионална, почетна организация, в която има около 6000 гласуващи лица. Само гилдията на актьорите наброява 1311, като има най-голям дял в гласуването.

√ Наградата „Оскар” в материално изражение представлява статуетка фигура на рицар в цял ръст, подпрян на меч.

√ Според общоприетата история някаква библиотекарка на Академията, виждайки статуетката, възкликва: „Досущ прилича на моя чичо Оскар!“ и това дава названието на наградата.

Има и друга теория за произхода на името, свързана с мистерията на Кабала. Не е тайна, че една от основните функции на меката на световното кино е да профилира съзнанието на масите. Тоест, чрез филмите и поведението на известните актьори, чрез начина им на живот, по деликатен начин се влияе на подсъзнанието на зрителите, а оттам и на съзнателното им поведение.

Наградите „Оскар” само маркират и заострят вниманието върху „важното“. Така че според хората, споделящи тези идеи, под наименованието „Оскар” всъщност е скрито името Сокар. Сокар е древноегипетски бог, считан за покровител на мъртвите, на земята и плодородието, а също така и бог на злото, огъня и царството на грешниците. Изобразяван е като мумифициран мъж със зелена кожа (подобно на Озирис), често с глава на сокол. Ето защо е смятан за бог на греха, а какво по-грешно от суетата и зрелището на наградите „Оскар“?!

√ За първи път името Оскар е употребено от Уолт Дисни през 1934 г. в негова реч при връчването на 6-тите награди. В пресата това наименование набира популярност в края на 1930 г. Академията приема официално неговата употреба едва през 1939 г.

√ Създателят на Академията на филмовите изкуства и науки всъщност не е американец. Луис Барт Майер е роден през далечната 1884 г. в Минск, Беларус. За него се знае, че един от първите кинопродуценти, ръководител и основател на цяла развлекателна империя под името Metro-Goldwyn-Mayer (MGM).

√ Идеята за учредяването на Академията на филмовите изкуства и науки се заражда в главата на Луис Майер или L. B. (Ел-Би) през 1926 г. Замислена е първоначално като международна институция, но по съвет на адвокатите Майер се отказва от тази идея.

√ На 4 май 1927 г. Академията става факт като легална корпорация, след като правителството на щата Калифорния дава своята благословия. А самото раздаване на наградите идва на дневен ред  през 1929 г. като поощрение за кинодейците, допринесли за развитието на кинематографията в САЩ.

Статуетката е дело на скулптура Джордж Стенли по рисунка на Седрик Гибсън.

След 5

© След 5 е твоето място за всичко, което обичаш! Кино, музика, пътешествия, хоби, забавление, вкусна храна… Вдъхновение, което превръща свободното време в незабравимо преживяване! Защото истинският живот започва © След 5!


Няма коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *