Кои са изгубените градове от Библията?

Древен Ирак е сцена на някои от най-великите истории в Библията – Ноевият ковчег, родното място на Авраам, Вавилонската кула.

Документалният филм в две части по Viasat History „Изгубените градове от Библията“, който дебютира на 25 септември, в 22:00 часа, дава рядък достъп чрез археолози-пионери, които изследват изчезналите градове на страната и разкриват света на Стария завет.

Екипите реконструират Ниневия и Вавилон – описани в Библията като градовете на греха. Редки кадри от въздуха разкриват величието на Урук в южен Ирак. А в Гирсу се вижда мистериозен декор от руини, който може да промени начина, по който гледаме на началото на цивилизацията ни.

В първи епизод наблюдаваме как преди 6000 години, хора, наречени шумери, изграждат първите селища в света, в южен Ирак – метрополисите Урук и Ур. Първите изследователи от Запада, които проучват тези градове, са вдъхновени от историите в Библията, но какъв всъщност е бил света от Битие; Нови открития показват изключителните постижения на шумерската цивилизация и как нейното наследство е повлияло на авторите на Библията.

В древния град Гирсу археолози са открили най-стария мост, разкриван някога, както и обект с мистериозни руини, които могат да променят начина, по който гледаме на цивилизацията. Защо южен Ирак играе ключова роля в Стария Завет и дали упадъкът на шумерите ще повлияе на една от най-древните истории, разказвани някога – тази за Ной и големия потоп?

Кои са изгубените градове от Библията?

Втората част на този завладяващ документален филм изследва градовете Ниневия и Вавилон. Двете супер-сили на древния свят са „градовете на греха“ за авторите на Библията. Защо имат толкова лоша репутация в Стария Завет? Какви са били в действителност? Открития в Ниневия, в днешен Мосул, са основата за историята за Йоан и кита. Тук археолозите реконструират внушителните порти на града и събират изпогубени чудеса.

Във Вавилон следваме специалисти, които възстановяват вратата на Ищар, изградена от Навуходоносор II, един от прословутите тирани на Стария завет. Съперничеството между Ниневия и Вавилон предопределят съдбата на древния свят. Възможно ли е завоеванията им да са причината за ужасното мнение за тях в Библията; Някои от отговорите са в „Изгубените градове от Библията“ – по Viasat History – неделя, 25 септември, от 22:00 часа.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *