Някои антиутопии са истински ужасяващи и въпреки това здраво хващат читателите в своята клопка. „Силоз“ от Хю Хауи е научнофантастичен роман, който държи в напрежение читателите от първата до последната страница и се нарежда сред най-обичаните антиутопични истории.
Скоро след премиерата на едноименния сериал на Apple TV+, „Силоз“ от Хю Хауи отново излиза на български език. Романът дълго отсъстваше от българските книжарници, но сега се завръща благодарение на изд. Artline Studios. Познатият превод на Ангел Ангелов този път е облечен в луксозно издание с твърди корици и обложка.
„Силоз“ е заглавието на първата книга от едноименната трилогия. Поредицата е бестселър на New York Times и в момента покорява класациите на Amazon с най-продавани заглавия за научна фантастика. Възраждането на успеха ѝ се дължи основно на екранизацията, която в момента излиза по Apple TV+.
С всеки следващ епизод сериалът печели одобрението както на зрителите, така и на критиците. Главната роля играе Ребека Фъргюсън, а самият Хю Хауи е изпълнителен продуцент на Silo и неговата намеса в заснемането на продукцията със сигурност се забелязва.
Историята на „Силоз“ разкрива постапокалиптичен свят, където никой не е в безопасност. Векове след апокалипсиса човечеството оцелява на ръба, като намира убежище в огромен подземен силоз. Силоз, чието съществуване дори легендите не могат да обяснят.
Единствената връзка на обитателите с външния свят е пикселизиран образ, предаван от камерите на повърхността: необятна сиво-кафява пустош, осеяна с трупове и кости чак до хоризонта.
Холстън, шерифът на силоза, винаги се е придържал към правилата на живота под земята. Един ден обаче започва да задава въпроси. А сега е напът да узнае отговорите, но в света на „Силоз“ никой не е в безопасност и ако лъжите не те убият… истината ще го направи.
Със „Силоз“ Хю Хауи създава нова класика на антиутопичната фантастика, която ще заинтригува читателите и ще ги потопи в постапокалиптичния си враждебен свят.
Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.