Генофобия: страх от полови взаимоотношения

Генофобията, известна още като коитофобия, представлява неудържим страх от осъществяване на полов акт. Страдащите от тази фобия изпитват ужас както от самия акт, така и от всичко, свързано с него. 

Генофобия и еротофобия

Терминът генофобия понякога се бърка с еротофобия – т.е. страх от секс, но двата термина се отнасят до две различни психосъстояния. Докато генофобията конкретно описва страха от сексуален акт, еротофобията е по-общо понятие и определя всеки страх, свързан със сексуалността като цяло.

Какви са причините за появата и развиването на генофобия?

Специалистите от Passion твърдят, че подобно на повечето съществуващи фобии, генофобията най-често се отключва и развива след тежка сексуална травма. Изнасилването и малтретирането са сред най-честите причини, но не единствените – културното възпитание в някои общности и религиозни учения, отричащи секса, също могат да увеличат риска от поява на генофобия.

В някои случаи генофобията е свързана с други нестабилности в психиката като несигурност, прекалена тревожност, комплекси относно вида на собственото тяло, а може да бъде и вследствие медицински проблем. Макар и изключително рядко, съществуват хора с генофобия, при които не са били установени причини за появата ѝ. 

Травма от изнасилване

Изнасилването е унищожително за тялото и ума на жертвата. Почти всички оцелели претърпяват болезнена психологическа реакция. Част от посттравматичното стресово разстройство при т. нар. синдром на травмата от изнасилване е драстичното повишаване на риска от генофобия. Лечението продължава индивидуално и варира при всеки човек – може да отнеме месеци или години, за да се преодолее напълно и генофобията, явила се поради изнасилване, да бъде премахната. 

Генофобия: страх от полови взаимоотношения

Културни и религиозни догми

При много членуващи в религиозна или културна група, която гледа негативно на сексуалния контакт, няма развита генофобия, но при хора с по-лабилна психика тази фобия е възможна заради продължителното чувство за вина, все по-дълбокото съмнение в себе си и страха от нарушаване на забраните в общността.

Ниско самочувствие

Много хора, най-вече притежаващите по-малък сексуален опит, неоснователно се боят, че няма да се представят на добро ниво в секса. Те са склонни да използват мастурбатори или надуваеми кукли, като предлаганите от Dildo, вместо да правят любов с истински човек. И макар тези страхове да са леки и по-скоро самоограничаващи се, те могат да прераснат и в по-тежки – например, в генофобия. 

Страх от полово преносими болести

Факт е, че незащитеният сексуален контакт носи риск от множество заболявания, сред които и СПИН. Повечето хора просто вземат предпазни мерки като използване на презервативи, спазване на моногамия и чест контрол чрез тестове за ППБ. Не така стои въпросът с лица, страдащи от различни фобии: хипохондрия (страх от болести), киберхондрия (болезнен стремеж за самодиагностициране на база симптоми, описани в интернет), мизофобия (прекомерен страх от микроби) или друго подобно разстройство. При тях има сериозен риск от поява и на генофобия. 

Медицински проблеми

Състояния като еректилна дисфункция, сърдечни заболявания, преживян инфаркт и други могат да доведат до временно понижена сексуална активност.  Понякога такива пациенти стават още по-лабилни и могат да развият генофобия. Затова е важно винаги да бъдат следвани съветите на лекаря при справяне с каквото и да е медицинско състояние, както и да се потърси помощ при съмнение за фобия.

Генофобия: страх от полови взаимоотношения

Как се лекува генофобията?

Генофобията се лекува предимно от секс терапевти, професионалисти в областта на психичното здраве, в екипност с други лекари на база състоянието на пациента и причината за появата ѝ. Като цяло, лечението е успешно, въпреки че продължителността му варира според тежестта на случая. 

Възможно ли е личното справяне с генофобията?

Сексът е важен за човешкото емоционално и физическо здраве и затова генофобията може да го разруши. Има хора, които съзнателно избират да продължат напред с асексуален живот, без да изпитват тежест от това.  В такива случаи е важно този избор да не е предизвикан от страх, а от здрав разум, тъй като отбягването на секса поради боязливост няма да има благоприятен ефект, но ще доведе до неудовлетвореност и самота.

Генофобията лесно може да предизвика криза в романтичните връзки, най-вече когато нивото на сексуален интерес на единия партньор се различава от това на другия. Ако сте на мнение, че страдате от генофобия, дори да е само подозрение, не пренебрегвайте терапевтичната помощ и се обърнете към специалист за лечение.

Василена Гатева

Василена е завършила „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Обича кучета, японската кухня и източната литература, зелена храна и филмите на Вим Вендерс. Умерена романтичка и отявлен пътешественик.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *