Сладките кестени узряват в края на септември, но могат да се съхраняват месеци наред, което ги прави сезонен продукт за цялата зима.
Предполага се, че сладкият кестен произхожда от Мала Азия, Кавказ и Балканите, откъдето е разпространен и в Централна Европа, Средиземноморието и на изток – в Китай. За името спорят тесалийският град Кастаниа и турският вилает Кастаному – на малоазийското черноморско крайбрежие. У нас кестенови гори има в югозападните планини Беласица, Славянка и Огражден, както и край Берковица.
На Стария континент са познати няколкостотин сорта питомни кестени с различни вкусови качества, а в зависимост от сорта външните бодливи обвивки приютяват от 1 до 7 кестена.
Необходими продукти:
150 г ръжено брашно
150 г пълнозърнесто пшенично брашно
200 г брашно от кестени
1 мая
1/2 ч.л. смлени сухи манатарки
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
200 г печени и обелени кестени
250-300 мл хладка вода
Начин на приготвяне:
Брашната се пресяват и смесват в купа, като малка част от тях се запазва за доомесване. Добавят се солта, нарязаните ситно кестени и млените манатарки.
Маята и захарта се разтварят в 1/2 чаша хладка вода. Шупналата мая се излива се в средата на купата със суха смес. Долива се още малко хладка вода (към 1/2 чаша).
Замесва се тежко, но меко тесто. Оформя се на топка, оставя се в купата, покрива се с брашно и се оставя на топло място да втасва.
Процесът е доста бавен и отнема от 6 до 8 часа. Когато е готов, хлябът се слага да се пече първоначално на 210 градуса за около 10-15 минути, след което фурната се намалява до 180 градуса. Около 50-60 минути по-късно е готов.
© След 5 е твоето място за всичко, което обичаш! Кино, музика, пътешествия, хоби, забавление, вкусна храна… Вдъхновение, което превръща свободното време в незабравимо преживяване! Защото истинският живот започва © След 5!