Как да поддържате глезените си здрави?

Независимо дали обичате да правите клекове, бърпита или да се надбягвате с вятъра, основен ключ за успеха на вашата тренировка е силата и стабилността на глезените. Те са свързващата точка между краката и стъпалата и ако не са в отлично състояние, способността ви за придвижване ще пострада. 

Грижата за състоянието на тази важна става си заслужава времето и усилията. Глезенните стави и мускулите, които ги движат, са от съществено значение само поради това, че са важен механизъм за цялостната способност за ходене, скачане и т.н. И ако те не са в добра форма, вие също няма да сте. 

Слабите глезени могат да допринесат за редица наранявания като навяхвания, скъсани връзки или сухожилия и дори счупени кости. Освен това, отслабените глезени почти винаги означават проблеми с ходенето, което може да причини сериозно влошаване на цялостното нормално функциониране на тялото.

Тези проблеми могат да се предотвратят, ако отделяте малко време в началото или в края на тренировката си за упражнения, фокусирани върху глезените. Много от упражненията за укрепване на глезена се фокусират върху стабилността му, което е важно за всеки спорт, както и за ежедневната функция. 

Но стабилността на глезена не идва само от мускулите – тя идва и от мозъка. Тук се появява проприоцепцията. Тя е възприятие или осъзнаване на позицията и движението на тялото в пространството. Това е способността на мозъка да се ориентира в пространството.

Съществува обратна връзка между периферната нервна система и мозъка, която помага на мозъка да изпрати бързите сигнали, от които се нуждае, за да ви помогне да се стабилизирате много преди да имате време да вземете съзнателно решение кои мускули да активирате. Така че за по-добра стабилност на глезена, ще трябва да подсилите и нервно-мускулната, и мускулно-скелетната система. 

Тези упражнения за глезени са насочени както към мускулите във и около ставата, така и към системата, която помага за активирането им при нужда: странични скокове с един крак, баланс на един крак, дорзална флексия, повдигане на пета от стоеж, баланс с един крак върху нестабилна повърхност и клек със скок. Чрез практикуването им можете да помогнете на мозъка си да разбере как и кога да стабилизира глезенната става и да подкрепи цялата тази система с по-силни мускули. 

Весела Ангелова

Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *