Как да се погрижим за доброто състояние на мозъка си?

Мозъкът е най-удивителният орган в човешкото тяло. Той не спира да функционира, координира всяка една дейност, съхранява ценна и не чак толкова полезна информация и изобщо без него животът е немислим.

Въпреки това много малко хора обръщат внимание на състоянието на мозъка си и започват да се притесняват за него с напредване на възрастта или с настъпването на някои промени. Тази грешка е поправима и ние ще ви покажем как да държите мозъка си във форма.

1. Мислете за бездействието като за болест

Не се заседявайте. Ходете или стойте прави винаги, когато можете: по време на срещи, телефонни разговори и други подобни дейности. Сънят е времето за почивка на мозъка, през другото време се старайте да го държите ангажиран.

2. Спете качествено

Като стана въпрос за почивка, мозъкът има нужда от 7 до 9 часа на денонощие, за да се презареди. По време на сън, той се освобождава от токсините, наречени бета-амилоиди, които са причина за Алцхаймер и други форми на деменция.

3. Тренирайте

Тренировките засилват притока на кръв към мозъка и стимулират растежа на мозъчните клетки. Отделяйте минимум час и половина на седмица за такива занимания. И го правете винаги, когато имате възможност.

4. Ходете, общувайте, споделяйте

Бързите разходки и споделянето с приятел са изключително полезни. Така се движите, общувате и се освобождавате от стреса. По време на разговор, докато слушате и формулирате отговори, кръвта циркулира в няколко части на мозъка ви. Това е като своеобразен мозъчен детокс.

5. Хранете се правилно

Следенето на кръвната захар, щади и мозъка ви. Излишъкът на захар може да се окаже токсичен и да предизвика унищожаването на неврони. Хапвайте предимно пресни зеленчуци и плодове, риба и морски дарове (но не пържени), зехтин, авокадо, яйца, ядки, бобови растения, млечни продукти с ниско съдържание на захар и мазнини. Необработените храни съдържат множество полезни съставки, които се абсорбират лесно от тялото.

6. Пийте повече вода

Мозъкът е изграден предимно от вода и дори само 2% дехидратация са достатъчни, за да се влоши паметта и аналитичното ви мислене.

7. Опитвайте нови неща

Изграждането на нови умения помага за поддържането на мозъка и създаването на връзки между мозъчните клетки. Колкото повече интелектуални стимули имате, толкова повече и различни нервни вериги използва мозъка ви. Гответе, учете езици, свирете на инструменти, пътувайте до непознати места и не спирайте да се самоусъвършенствате.

Виктор Любомиров

Виктор е микробиолог и космополитна личност с интереси в коренно противоположни области – от архитектура до екология, от Древен Египет до умните градове на бъдещето, от самолетни катастрофи до медицина, от музика до компютърно програмиране…


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *