Как да се справите с шума в ушите?

Шумът в ушите или тинитус е фантомен звук, който може да чуе само човекът, който го изпитва. Това е вътрешен шум, като звънене, бръмчене, бучене или съскане, който идва от вътрешността на ухото или слуховия мозък. Това възприятие възниква дори когато няма външен звук. Силата и звукът му са различни при всеки човек. 

Шумът в ушите може да бъде класифициран в различни типове въз основа на причините, които го причиняват. 80% от случаите на тинитус могат да бъдат категоризирани в три подтипа: кохлеарен, соматичен и предизвикан от стрес.

  • Кохлеарният е пряко свързан с промени в загубата на слуха. Често се свързва с увреждане на космените клетки в кохлеята, която е отговорна за преобразуването на звуковите вибрации в електрически сигнали, които мозъкът интерпретира. Излагането на силни шумове може да увреди деликатните космени клетки във вътрешното ухо. Това увреждане може да доведе до загуба на слуха и да предизвика симптоми на шум в ушите. Някои вируси и бактериални инфекции също могат да причинят кохлеарен шум в ушите. 
  • Соматичният шум в ушите често е свързан със състоянието на челюстта, състояния на горната част на врата, поза или проблеми със зъбите. Причинява се от физическо движение или дисфункция на тези области, което може да засегне слуховата система и да предизвика симптоми на шум в ушите.
  • В много случаи хора, които изпитват стрес или емоционален смут за продължителен период от време, което води до развиване на шум в ушите. Точните механизми зад този подтип все още се изучават, но се смята, че са свързани с физиологичния отговор на тялото към стреса. 

Ако имате проблем с шума в ушите, важно е да знаете, че може да го облекчите. Въпреки че няма известно лечение, съществуват различни възможности, които да ви помогнат да управлявате и намалите въздействието му върху ежедневието ви. Първата стъпка в ефективното управление на шума в ушите е да се получи точна диагноза. Консултацията с аудиолог или здравен специалист е от решаващо значение за определяне на основната причина за вашия шум в ушите и разработване на подходящ план за лечение.

Въпреки че не можете да се отървете от шума в ушите, можете да тренирате мозъка си да спре да мисли за него като заплаха за вашата безопасност и да започне да го игнорира. Този процес се нарича привикване. Това може да стане чрез звукова или когнитивно-поведенченска терапия. Звуковата терапия включва използване на външни звуци за приглушаване или отвличане на вниманието от шума в ушите.

Кафето пази мъжкия слух

Предлагат се различни опции за звукова терапия, вариращи от преносими устройства, наподобяващи слухови апарати, до приложения за смартфони и специални звукови машини. Те излъчват успокояващи звуци, като бял шум, природни звуци или нежни мелодии. Идеалната звукова терапия ви дава достатъчно разсейване, така че шумът в ушите да не ви безпокои, като същевременно позволява на мозъка ви да свикне с него и в крайна сметка да намали възприемането му.

Когнитивно-поведенческата терапия е форма на разговорна терапия, която се фокусира върху промяната на негативните мисловни модели и поведение, свързани с шума в ушите. Изследванията потвърждават, че има връзка между част от нашия мозък, наречена лимбична система и шума в ушите. Шумът в ушите не е заплаха, но нашият мозък се хваща за този звук, третирайки го като потенциално опасен звук. Целта на този вид терапия е да преформулира умственото възприятие на шума в ушите. Вместо да го виждате като заплаха, за вас то става просто нещо незначимо.

Весела Ангелова

Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *