Пиенето на вода и поддържането на кръвното налягане в здравословни граници са двата съвета, които вероятно чувате най-често. И за това си има причина – хидратацията и кръвното налягане са взаимно свързани. Дехидратацията има голям ефект върху контролирането на кръвното налягане и върху общото здраве.
Колебанията в кръвното налягане могат да причинят проблеми с бъбреците и да увеличат риска от инфаркт или инсулт. Ето защо хидратирането трябва да бъде основен приоритет в цялостния план за здравното състояние. А сега нека да разгледаме връзката им отблизо.
Водата съставлява 90% от кръвния ви обем. Когато имате недостиг на основния компонент на кръвта – водата, кръвното налягане може да бъде засегнато. Дехидратацията се случва, когато загубите толкова много течности, че тялото ви не може да функционира нормално. Пиенето на вода и поддържането на хидратация не позволява това да се случи и помага за поддържане на нормално кръвно налягане.
Водата е най-добрата течност за поддържане на хидратация, но чаят и кафето също могат да повишат нивата ѝ. Общото правило е, че мъжете трябва да пият по 15.5 чаши течности на ден. Но това количество не винаги е еднакво. Може да имате нужда от повече, ако тренирате често или сте навън в горещо време.
Когато загубите повече вода, отколкото приемате, тялото ви няма достатъчно течност, за да изпълнява нормалните си функции. Дехидратацията може както да повиши, така и да понижи кръвното ви налягане – в зависимост от това колко сте дехидратирани, колко дълго сте били дехидратирани и дали имате други здравословни проблеми.
Колебанията в кръвното налягане са опасни, защото могат да засегнат органи като мозъка, бъбреците и сърцето. Симптомите на дехидратация могат да бъдат леки, включително замаяност и сънливост, до тежки, като увреждане на мускулите или променено функциониране на органи. Други признаци на дехидратация включват: силна жажда, по-рядко уриниране, тъмна урина, суха уста, замаяност, главоболие.
Кръвното налягане е силата на кръвта в артериите. Когато сърцето бие, то изпомпва кръв в артериите, които я пренасят през тялото, за да му доставят кислород и хранителни вещества, от които то се нуждае, за да функционира. Кръвното налягане бива: систолично, което се отнася до налягането в артериите, когато сърцето бие и изпраща кръв в тях и диастолично, което е налягането в артериите, когато сърцето почива между ударите.
Липсата на вода намалява обема на кръвта, което води до по-ниско кръвно налягане. Ниско кръвно налягане се счита за 90/60 mm Hg или по-ниско. Признаците включват: замаяност, припадъци, замъглено виждане, главоболие, гадене, сърцебиене. При тежка дехидратация бързите спадове на кръвното налягане могат да причинят шок и дори смърт.
Когато обемът на кръвта спадне поради недостатъчно пиене на вода, организмът трябва да работи повече, за да запази кръвното налягане и да гарантира, че тялото може да изпълнява нормалните си функции. По-малко вода в кръвта я прави по-концентрирана и повишава нивата на натрий. Когато бъбреците усетят повишението на натрий, тялото освобождава хормона вазопресин, който казва на бъбреците да задържат вода, вместо да я елиминират с урината.
Вазопресинът кара кръвоносните съдове да се свиват, за да поддържа перфузионно налягане към тъканите, когато кръвният обем е нисък. Това води до повишено кръвно налягане. Дехидратацията подлага тялото на стрес, предизвиквайки го да освобождава хормони, като адреналин. Това кара кръвоносните съдове да се свиват, повишавайки сърдечната честота и кръвното ви налягане.
Кръвното налягане се счита за високо, когато е 130/80 mm Hg или по-високо. Много хора с високо кръвно налягане нямат никакви симптоми. Ето защо високото кръвно налягане често се нарича “тихият убиец”.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.