Решил си, че е време да смениш камерата на телефона с фотоапарат. Или искаш да добавиш ново хоби към автобиографията си, но не знаеш откъде да започнеш? Сега ще ти помогна!
Цел
Преди да се хвърлиш на нещо скъпо с много екстри и голям обектив, се замисли защо искаш да се сдобиеш с фотоапарат? За да запечатваш спомени с високо качество или за да навлезеш професионално във фотографията? Ако е първото, не се хвърляй на огромните зверове. Ако клониш към втория вариант, ще те запозная подробно с информацията за правилен избор след малко.
Какво ще снимаш?
Основна част от избора е да имаш предвид какво ще стои пред обектива. Може би предпочиташ да снимаш пейзажи или ти харесва повече да заснемаш хора. Може би си се насочил директно към макрофотографията (снимки на буболечици, миниатюрни елементи и т.н.), или си решил да снимаш обекти в движение (коли, мотори, спортисти). Вземи под внимание в каква обстановка ще снимаш и дали ще използваш слънчева светлина, или изкуствена.
Колко често фотоапаратът ще е с теб?
Може да ти се струва незначително, но е един от най-съществените въпроси. Ако планираш да изкачваш планински върхове, няма да ти е удобно с огромен, тежък фотоапарат.
Бюджетна възможност
Тук трябва да се обърне внимание не само на първоначалната инвестиция, а и на поддръжката. С времето техниката ще се износи и ще има нужда от замяна.
Типове фотоапарати
„Сапунерки“ – това са правоъгълните апаратчета, които се побират в джоба. Тяхното предимство (освен размера) е, че са нискобюджетни. Минусът им е, че нямат много екстри. Има няколко вида сапунерки:
- традиционни, за които вече обясних;
- „сапунерки-екстра“, които предоставят всевъзможни допълнения, а ценово са на по-високо стъпало от традиционните;
- „сапунерки“ от висок клас, доближаващи се по качество (и цена) до DSLR-ите.
Огледално-рефлексни (DSLR) фотоапарати със сменяема оптика – този тип е по-обемен от „сапунерката“, тежи повече, изисква допълнителна грижа и умения за снимане. DSLR-ите се делят на два вида:
- любителски – по-нисък клас DSLR, препоръчителен за начинаещи и на приемлива цена;
- професионални – най-високият клас камери, високобюджетни, с много екстри.
Изборът
Към кои неща трябва да се стремиш:
- най-голямата матрица, която се предлага;
- наличност на CMOS (позволява снимане в затъмнена обстановка);
- между 14 и 16 мегапиксела;
- оптичен зуум на обектива (от 20 до 42);
- подвижен дисплей;
- акумулаторна батерия;
- възможно най-голяма разновидност на ISO;
- широк диапазон на компенсация на експозицията.
Не взимай прибързани решения, отдели време и внимание, разучи марките, разпитай професионалисти, използвай всевъзможни източници на информация и… избери!
Ивелина обича да чете и да твори. Писането и фотографията са нейна страст. В свободното си време осъществява пъклени планове за щуротии. Разпуска с танци и е винаги готова за приключения.