Еректилната дисфункция е по-често срещан проблем, отколкото мнозина предполагат, като засяга мъже от различни възрасти и социални групи. Въпреки че статистиките показват, че между 15-30% от мъжете изпитват трудности с ерекцията в определен момент от живота си, темата остава обвита в табута и стигма.
Това неразбиране нерядко води до предположения, че еректилната дисфункция е изцяло свързана с физиологични причини, но реалността е, че психогенни фактори, като стрес, тревожност и лични очаквания, играят също толкова значима роля. Именно върху тези психологически аспекти трябва да се фокусираме, за да разберем по-добре как комплексното взаимодействие между ума и тялото влияе върху сексуалната функция и какви стъпки могат да помогнат за преодоляването на тези предизвикателства.
Хроничният дистрес е мощен враг на мъжкото сексуално здраве, рефлектиращ както на тялото, така и на менталното състояние. Когато тялото е изложено на продължително напрежение, се отделя кортизол – известен като стресов хормон, който при високи нива нарушава хормоналния баланс, оказва въздействие на кръвообращението и понижава либидото. Този физиологичен отговор може директно да затрудни ерекцията, тъй като състоянието на „борба или бягство“ води до преразпределение на кръвта от органи като половите към тези, които се считат за приоритетни в критична ситуация.
Психологическият натиск също е ключов фактор – притесненията, свързани с работата, финансовите затруднения или отношенията, създават силен стрес, което директно влияе на сексуалната възбуда и функциите на организма. Мъжете, намиращи се в постоянна тревога, често изпитват трудности да постигнат и задържат ерекция, което води до още по-високи нива на безпокойство.
Очакванията на обществото и културните стереотипи (силно заложени от порно индустрията) относно мъжката сексуалност поставят мъжете под невидим натиск да отговарят на идеал за „непоколебима издръжливост“ и „безупречен контрол“. Тези изисквания формират перфекционизъм и страх от провал, които всъщност могат да влошат сексуалното представяне, водейки от своя страна до дистрес, а оттам и до еректилна дисфункция. В момента, в който мъжът започне да се пита „Ще се справя ли добре?“, мозъкът автоматично активира механизми на “самосаботаж”, които блокират естествените реакции. Това води до физиологична невъзможност за ерекция, създавайки цикъл на тревожност, в който всеки неуспешен опит засилва усещането за провал и понижава увереността.
Преодоляването на тези стереотипи започва с осъзнаване и приемане на собствените граници и нужди, вместо на наложените стандарти, както и с изграждане на по-реалистична и здравословна представа за интимността. Това би могло да се осъществи с помощта на когнитивно-поведенческите методи, предлагащи техники за преодоляване на тревожността, като целенасочено наблюдение на мислите, реструктурирането им и насърчаването на положителни нагласи. Дълбоко дишане и медитация също имат потенциал да подпомогнат и предотвратят притеснението.
Тези подходи помагат да се намали фокусът върху очакванията и да се възвърне усещането за контрол. Осъзнатостта позволява да се усети присъствие в момента (тук и сега), което от своя страна подпомага естественото протичане на сексуалната функция, като опосредства удовлетворяващ сексуален акт.
Терапията за двойки е също важен инструмент, особено когато се касае за емоционалната и практическа подкрепа от партньора. Откритата комуникация и съвместната работа по справянето с несигурността в интимен контекст могат да възвърнат усещането за взаимно доверие и сигурност като така двойките не само преодоляват трудностите, но също и задълбочават връзката си и увеличават удовлетворението от сексуалните си отношения.
Сексуалното здраве е многопластово и тясно свързано както с физическото, така и с психическото състояние на мъжа. Пренебрегването на емоционалните фактори може да влоши не само интимния живот, но и общото самочувствие. Откритостта към себе си и към партньора, както и готовността за търсене на помощ при нужда, са основополагащи за подобряване на сексуалното благополучие. Еректилната дисфункция не определя цялостното качество на мъжете и в повечето случаи е обратима – успешното справяне с психологическите бариери може да възвърне увереността и пълноценния интимен живот.
Разбира се, консултация със специалист (например – клиничен психолог, сексолог, уролог и т.н.) е необходима при състояния, които не се повлияват в положителна посока повече от няколко седмици, както и за изключване на евентуални соматични причини (като нисък тестостерон, хормонален дисбаланс, диабет, варикоцеле и други възможни патологични процеси при мъжете).
Референции:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
Росен Самуилов е психолог и сексолог с опит в клиничната психология и семейното консултиране. Завършил психология в НБУ и сексология в Медицински университет – Пловдив. Работи с различни видове психопатология и проблеми, свързани със сексуалното здраве.