„Movember“ и психичното здраве на мъжете

„Movember” („moustache“/ „мустак“ + „November“/ „ноември“) започва през 2003 г., като на пръв поглед забавна инициатива. Група приятели в Австралия решават да възродят мустаците, за да привлекат внимание към проблемите на мъжкото здраве. В първоначалната си форма кампанията се фокусира върху заболявания като рак на простатата и тестисите, за които мъжете рядко се профилактират.

С течение на времето обаче инициативата се разширява и поема по нов път. Светлината на прожекторите вече е насочена към един по-малко видим аспект на здравето, а именно психичното здраве на мъжете.

Психичното здраве на мъжете често остава в периферията на обществените дискусии, дори когато статистиката рисува тревожна картина. Според данни на Световната здравна организация мъжете по-често прибягват до суицидни действия в сравнение с жените, а депресията и тревожността при тях често остават недиагностицирани и нетерапевтирани. Причините за тази тревожна тенденция могат да се проследят до дълбоко вкоренени социални “норми”.

Остарелите стереотипи

Мъжете нерядко са възпрепятствани да изразяват своите емоции или да търсят помощ, следвайки остарели стереотипи за мъжествеността. Традиционната концепция за „истинския мъж“ – емоционално стабилен, винаги силен, независим, е не само нереалистична, но и потенциално вредна за менталното здраве. Тези вярвания често пречат на господата да признаят уязвимостта си и да търсят помощ, когато са изправени пред емоционални предизвикателства. 

Статистиката за психичното здраве на мъжете в България показва негативни тенденции, които се влошават през изминалите години. Проблемите с депресията и тревожността засягат значителна част от населението, като мъжете демонстрират по-малка склонност да потърсят помощ. Причината: споменатите вече социални стереотипи и за съжаление – липсата на адекватна подкрепа.

Данните от изследване, проведено от „Галъп Интернешънъл“, показват, че около 36% от хората на възраст между 18 и 25 години страдат от психични разстройства. Процентът намалява с възрастта, достигайки 15 за хора над 50 години. Пандемията от Ковид-19 допълнително влоши тези числа.

Един от най-тревожните аспекти е високото ниво на самоубийства сред мъжкия пол. В България, по подобие на други държави в света, мъжете са по-склонни към суицид в сравнение с жените. Проблемите с психичното здраве се усложняват от липсата на достатъчен брой квалифицирани специалисти (психиатри, психолози, психотерапевти) и ниското финансиране по отношение на услугите за помощ и подкрепа в страната, което рефлектира и върху достъпността до тях. 

"Movember" и психичното здраве на мъжете

Личната грижа

Именно тези дефицити по отношение на ресурсите за психично здраве извеждат на преден план необходимостта от насърчаване на личната грижа за менталното благополучие, както и предлагането на леснодостъпни насоки за справяне със стреса и емоционалния дискомфорт. Физическата активност, редовният и качествен сън и занимания с хобита са основни способи за намаляване на напрежението в ежедневието и подобряване на настроението.

Социалната подкрепа от приятелски кръг и близки помага за преодоляване на чувството за самота, водещо често до депресивна симптоматика. Препоръчително е ограничаването на алкохола, който може да влоши психичното състояние, както и поставянето на реалистични цели, чието постигане ще засили и подобри самочувствието.

Практики за релаксация и изграждане на позитивен образ за собствената личност са ценни за поддържане на баланс и здраве в условията на действителността, в която живеем. Работата с психолог пък е научно доказан и достъпен начин за справяне с различни предизвикателства в психичен аспект.

В свят, изпълнен с шум и неспирно темпо, мъжкото психично здраве често остава невидимо зад идеали за сила и непоклатимост. “Movember” ни напомня, че истинската сила се крие не само в преодоляването на препятствия, но и в умението да се потърси подкрепа, когато е необходимо. Грижата за себе си – чрез активно ежедневие, осъзнати цели и подкрепящи отношения не е просто личен избор, а социална необходимост. 

Референции:
https://www.gallup-international.bg/44025/brief-polling-on-mental-health-issues/
https://www.portalnapacienta.bg/home/therapeutic-areas/mental-health/beatthedepression/

Росен Самуилов

Росен Самуилов е психолог и сексолог с опит в клиничната психология и семейното консултиране. Завършил психология в НБУ и сексология в Медицински университет – Пловдив. Работи с различни видове психопатология и проблеми, свързани със сексуалното здраве.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *