По традиция „Movember” („moustache”/ „мустак” + „November”/ „ноември”) е месецът, който приканва мъжете по света да говорят открито за своето здраве, като насърчава превенцията и осведомеността за сериозни здравни проблеми. Въпреки че физическото здраве често е на фокус, психичното здраве също изисква внимание. Много мъже се борят мълчаливо с психични разстройства, като пример за такова е телесното дисморфично разстройство, което оказва дълбоко влияние върху мъжкото самочувствие и ежедневие.
Телесното дисморфично разстройство (ТДР) е психично разстройство, срещащо се и при двата пола, при което засегнатият изпитва интензивна тревожност и незадоволеност от външния си вид, фокусирайки се върху въображаеми или минимални физически „несъвършенства“. Мъжете с ТДР често изпитват натрапчиви мисли относно мускулатурата си (мускулна дисморфия), състоянието на косата (особено при андрогенна алопеция – основният вид косопад при мъжете), кожата, гениталиите си и др.
Въпреки че тези „дефекти“ често не са забележими за другите, засегнатите могат да прекарат часове, сравнявайки се с нереалистични стандарти и търсейки медицински интервенци и козметични решения с цел преодоляването или прикриването им. Това състояние може сериозно да влоши качеството на живот, водейки до социална изолация, депресия и други съпътстващи психични разстройства.
Причините за телесното дисморфично разстройство са комплексни и могат да включват генетични, невробиологични, психологически (ниско самочувствие, перфекционизъм, тревожност), социални фактори. Именно социалните фактори се оказват значими поради въздействието на социалните мрежи върху стандартите за красота и поп културата, която те генерират.
Статистиката за разпространението на телесно дисморфично разстройство сочи, че приблизително между 1 и 2% от населението страда от това състояние, като значителен дял от мъжете се характеризират с мускулна дисморфия (особено при онези, които се занимават активно с тренировки и бодибилдинг).
Мъжете често остават недиагностицирани поради социални стереотипи и по-ниска готовност за търсене на помощ, що се касае менталното им здраве и благополучие. В този връзка симптомите на състоянието включват:
- Обсесивно фокусиране върху външния вид – прекомерна загриженост за една или повече телесни черти, които се възприемат от господата като дефектни или непривлекателни.
- Мускулна дисморфия – както вече бе споменато, това е усещане, че тялото не е достатъчно релефно, въпреки възможните обратни доказателства (твърде развита мускулатура). В този случай се наблюдава натрапчиво трениране във фитнеса, както и старателно внимание към диетата и хранителните добавки.
- Компулсивно поведение – прекомерно вглеждане в огледалото, постоянно проверяване на външния вид или пък избягване напълно на огледала, гледане на собствени снимки и т.н.
- Социална изолация – избягване на различни социални събития и ситуации поради неудовлетворение от външния вид (напр. непосещаване на плажове, басейни, съблекални и пр.).
- Прикриване на определени части от тялото – например чрез шапка, очила и др.
- Търсене на ненужни козметични и медицински процедури – в това число пластични операции, използване на анаболни стероиди, дерматологични лечения (лазерни терапии, инжекции) и др.
Ако един или повече от изброените симптоми е актуален за вас и срещате затруднения в ежедневието, е уместно да се консултирате със специалист в областта на менталното здраве (например клиничен психолог), с когото да обсъдите възможностите за диагностика и лечение. Ранната интервенция може да помогне да се овладеят симптомите и да се предотврати тяхното задълбочаване, като осигури подкрепа чрез индивидуално съобразени терапии и стратегии.
Справянето с телесното дисморфично разстройство изисква комплексен подход като основен метод на лечение е когнитивно-поведенческата терапия (КПТ). Ограничаването на времето, прекарано в социални мрежи би могло да подпомогне засегнатите като се препоръчва и за превенция на ТДР.
Референции:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1121529
Росен Самуилов е психолог и сексолог с опит в клиничната психология и семейното консултиране. Завършил психология в НБУ и сексология в Медицински университет – Пловдив. Работи с различни видове психопатология и проблеми, свързани със сексуалното здраве.