Синдром на компютърно зрение: бичът на XXI век

Синдром на компютърно зрение, известен още като дигитална умора на очите (или компютърен зрителен синдром), е комплекс от симптоми, които се появяват в резултат на продължително гледане на екраните на цифрови устройства като компютри, смартфони, таблети… Ясно е, че в през последните 20 години този синдром се появява все по-често, тъй като времето, което прекарваме пред екрана, се е увеличило неимоверно.

Смята се, че разпространението на синдрома на компютърно зрение сред студентите се е увеличило през последното десетилетие. Проучване установи, че почти половината от участниците са имали симптоми на дигитална умора на очите. Тези данни подкрепят факта, че много изследвания потвърждават все по-честия симптом на сухото око, който се счита за един от симптомите на този проблем. Най-честите симптоми за синдром на компютърно зрение са усещане за напрежение в очите, сухота и повишена чувствителност. Ето какво трябва да знаете за него.

очите

Напрежение в окото

Напрежението на очите е един от най-честите симптоми за синдром на компютърно зрение. Усещането за напрежение, умора или дискомфорт в очите често е резултат от продължително фокусиране върху екрана. Това може да се дължи на намалено мигане на очите, докато гледате екрана, което води до сухота и дискомфорт. Нормалната честота на мигане е около 15 до 20 пъти в минута. При синдрома на компютърно зрение мигането е намалено до шест до осем пъти в минута.

Сухота на очите

Сухите очи са често срещан симптом на този синдром. Гледането в екрана намалява броя на миганията, което води до по-малко влага на повърхността на окото. Сухите очи могат да причинят дискомфорт, усещане за парене или усещане за чуждо тяло в окото. Това е често срещан симптом, който се появява при продължително гледане без прекъсване.

Главоболие

Главоболието е друг често срещан симптом за синдром на компютърно зрение, особено след дълго гледане в екрана. Гледането в екрана за дълги периоди от време може да причини напрежение в мускулите около очите и челото, което може да доведе до главоболие. Поради намаленото мигане се появява сухота в очите и допълнително напрежение, което може да доведе до главоболие. В допълнение, екраните обикновено излъчват синя светлина, която може да повлияе на циркадните ритми и да причини напрежение на очите, което може да бъде свързано с главоболие.

Замъглено зрение

Замъглено зрение или загуба на зрителна острота често се свързват с този синдром. Взирането в екрана за дълго време може да причини временна загуба на зрителна острота или усещане за замъгляване. Някои хора може да изпитат дългосрочна загуба на зрителна острота, което може да наложи посещение при офталмолог.

очите

Чувствителност към светлина

Чувствителността към светлина, известна още като фотофобия, може да бъде симптом на компютърен зрителен синдром. Гледането на ярки екрани на цифрови устройства може да повиши чувствителността на очите към светлина, което може да причини дискомфорт или болка. Това е особено важно, ако екранът излъчва синя светлина, което може да причини напрежение в очите и главоболие.

Болки във врата и гърба

Седенето за дълги периоди в неудобна поза, докато използвате дигитални устройства, може да доведе до болки във врата и гърба. Неправилната ергономичност на стола може да причини мускулно напрежение и дискомфорт във врата и гърба.

Затруднено заспиване

Повечето от екраните, които виждаме ежедневно, излъчват синя светлина, която е доказано вредна както за очите, така и за общото ни състояние. Освен че синята светлина на цифровите екрани увеличава риска от развитие на синдром на компютърно зрение, тя може да причини повишена умора и напрежение на очите.

Излагането на синя светлина няколко часа преди лягане може да повлияе на по-лошия сън. Синята светлина намалява освобождаването на мелатонин, хормонът, който ни помага да спим. Докато това е полезно за нас през деня, тъй като синята светлина повишава когнитивните способности и чувството за бдителност, през нощта може да причини големи проблеми със заспиването. Продължителното излагане на синя светлина води до по-трудно заспиване, както и до по-слаб и кратък сън.

DeepNude

Лечението на синдрома на компютърно зрение обикновено включва комбинация от превантивни мерки, промени в работните навици и използването на определени терапии за облекчаване на симптомите. Всеки човек има различни ежедневни и работни навици, така че лечението трябва да бъде съобразено с тях. Първата стъпка в лечението на синдрома е да се намали времето пред екрана. Ето някои начини за лечение и предотвратяване на синдрома на компютърно зрение.

Приспособяване към работната среда

Регулирането на работната среда може да включва поставяне на монитора на подходящо разстояние от очите, което трябва да бъде около 50 до 60 сантиметра, и регулиране на височината на монитора, така че да е под нивото на очите. В настройката също е важно да намалите яркостта на екрана, за да намалите количеството светлина, излъчвано към окото.

Почивки за почивка на очите

Правенето на редовни почивки по време на работа на компютъра може значително да намали напрежението на очите. Препоръчително е да следвате правилото „20-20-20“. То гласи, че на всеки 20 минути взиране в екрана трябва да давате почивка на очите си, като гледате нещо на 20 метра разстояние за 20 секунди. Чудесен начин да се придържате към това правило е да настройвате аларма на всеки 20 минути. Можете също да използвате тази кратка почивка, за да се разтегнете или да изпиете чаша вода.

Корекция на зрението

При някои хора, поради синдрома, може да има специфични нарушения като развитие на късогледство или далекогледство. В този случай се препоръчва посещение при офталмолог и корекция на зрението с очила или контактни лещи.

Филтри за синя светлина

Филтри за синя светлина могат да се прилагат към екрани на цифрови устройства или очила с рецепта, за да се намали излагането на вредна синя светлина, която може да причини напрежение на очите и смущения в съня.

Еволюцията: Дигитален маркетинг

Изкуствени сълзи

Като се има предвид, че един от най-честите симптоми на синдрома на компютърно зрение е сухота в очите, той може да бъде решен с помощта на изкуствени сълзи или капки за очи. Това може да ви помогне да запазите очите си хидратирани и да намалите сухотата.

Промени в работните навици

Хората, които прекарват много време пред екраните, трябва да обмислят намаляването му, доколкото това е възможно, особено преди лягане. Така ще намалят въздействието на синята светлина върху тялото си.

Лекарствена терапия

В някои случаи, когато симптомите на синдрома са тежки и не реагират на промени в поведението, офталмолог може да ви препоръча използването на специални капки за очи или други фармакологични средства за облекчаване на симптомите.

За да предотвратите синдрома на компютърно зрение, има прости стъпки и упражнения, които можете да правите всеки ден. В допълнение към почивките от взиране в екрана, които ще ви бъдат полезни, тези „трикове“ биха могли да помогнат при умора, главоболие и проблеми със зрението.

Не е лоша идея да правите упражнения за очите всеки ден, тъй като те могат да помогнат за отпускане на очните мускули и намаляване на напрежението. Примери за упражнения включват кръгови движения на очите, движения на очите нагоре-надолу и наляво-надясно и периодично мигане.

очите

Периодичните топли компреси върху очите също могат да ви бъдат от полза. Те ще помогнат за отпускане на очните мускули в края на деня. Използвайте компреси от лайка или друг домашен чай като лавандула.

Освен това би било добре поне веднъж на ден да си подарите няколко минути пълен мрак. И накрая, въпреки че може да не е пряко свързано с очите, уверете се, че пиете достатъчно вода и се храните здравословно през целия ден.

Ростислава Караджова

Ростислава е любопитна, винаги усмихната, говори много и обича да пише. Журналист в пълния смисъл на думата. Влюбена в живота и съпруга си, майка на двама страхотни синове. Фен на лабрадорите, шоколадовия сладолед и музиката на Мадона.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *