Въпросът, който всички си задаваме вече доста време, е: „Ще си отиде ли някога коронавирусът?“, а от Асошиейтед прес се опитват да отговорят на него.
Учени смятат, че вирусът, който причинява Ковид-19, може да остане с нас десетилетия и дори повече, но това не означава, че ще продължава да бъде същата заплаха.
Той се появи в края на 2019 г. и е трудно да се прогнозира поведението му в дългосрочен план. Много експерти обаче вярват, че заболяването евентуално ще се свие от криза до неприятност от типа на обикновената настинка.
Това ще се случи с развиването на имунитет у хората с течение на времето – чрез преболедуване или имунизация. Други вируси са се развили по сходен начин.
Пандемията от испански грип през 1918 г. също може да даде представа за посоката на развитие на Ковид-19.
Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията изчисляват, че една трета от световното население е била заразена с този вирус, разпространил се от птици. След като заразените хора или са починали, или са изградили имунитет, вирусът е спрял бързото си разпространение.
По-късно той е мутирал до по-малко заразна форма, която според експертите продължава да циркулира сезонно.
Възникването на нови варианти на коронавируса обаче може да усложни картината, ако бъдещите мутации причиняват по-тежко заболяване или заобикалят ваксините.
Малко вероятно е вирусът някога да бъде напълно заличен, което оставя възможността хората да се заразяват отново с него, след като са го преболедували или са били ваксинирани.
Единственият вирус, който е изкоренен от човешката популация, е този на едрата шарка. Причината е, че хората развиват траен имунитет към вируса, след като преболедуват или бъдат ваксинирани.
© След 5 е твоето място за всичко, което обичаш! Кино, музика, пътешествия, хоби, забавление, вкусна храна… Вдъхновение, което превръща свободното време в незабравимо преживяване! Защото истинският живот започва © След 5!