Арт терапията: начин за освобождаване от стреса

Отдавна е доказано, че изкуството вдъхновява хората и развива тяхната креативност. Потапяйки се в магията на създаването му, ние имаме възможността да изразяваме емоциите си и да се научим да се справяме с тях. Чрез него освобождаваме натрупания стрес и привличаме положителност. Ето защо можем напълно да се съгласим с твърдението, че изкуството притежава лечебна сила.

Пример за това е така нашумялата напоследък арт терапия. А какво всъщност представлява тя? Арт терапията е вид психотерапия, чиято цел е да подобри здравето и благополучието на хората с помощта на изобразителното изкуство. При нея, чрез различни техники, се обръща внимание на себеизразяването, на чувствата и емоциите, а не на творческите умения.

Арт терапията: начин за освобождаване от стреса

Ползите от арт терапията

Понижава стреса

Допринася за фокусиране върху позитивното и намалява склонността към тревожност.

Емоционална свобода

Помага ни да дадем израз на всички задържани в нас емоции и да се отърсим от тях. 

Поощрява решаването на проблеми

Учи ни да обмисляме правилно ситуациите и да намираме начин да се справим с възникналите трудности.

Развива умение за самоконтрол 

Изкуството има способността да подобрява концентрацията на човек и да го кара да вниква във всеки детайл.

Подобрява социализирането

Осъзнаването на собствените ни чувства и умението ни да ги изразяваме спомага за усъвършенстване на комуникацията ни с останалите. 

Накратко – арт терапията се определя като ефикасен вид терапия, защото в основата ѝ стои именно изкуството. А то само по себе си е вълшебство, защото:

“Някой може и да съществува без изкуството, но никой не може да е жив без него.”
Оскар Уайлд

Десислава Узунова

Деси е завършила „Международен бизнес мениджмънт“ във ВУМ. Говори английски и немски език. Обича живота, вкусната храна и розовото. Определя себе си като мечтателка, вярваща в израза: „Има два начина да живееш живота си. Единият е, като мислиш, че няма чудеса, а другият – че всяко нещо е чудо.“ (Айнщайн)


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *