Сърцето на модната индустрия


Модата е изкуство, което обединява архитектура, дизайн и движение. Тя е много повече от това, което ни се представя днес. През последните години модната индустрия бива критикувана поради липсата на индивидуалност и ексклузивност. Спряха да се създават спиращи дъха рокли, подиумите станаха еднообразни, а брандовете загубиха блясъка си. Къде е модата, която всички обичаме?

Когато бяхме малки, слагахме токчетата на майките си и дефилирахме в коридора, представяйки си, че сме на моден подиум. Бяхме привлечени от бляскавата визия, която днес, уви, липсва. Възхищавахме се на всеки дизайн, а сега не знаем дали да се смеем или да се възмущаваме. Всички познаваме модната къща „Balenciaga“. Испанският дизайнер, който промени хода на модната история през 1937 г., вземаше пример от Диор и искаше да следва неговите стъпки. Колекциите му акцентираха върху формата на женската фигура, главно в палитри от черно и бяло, защото смяташе, че няма нищо по-ярко от женската красота.

За жалост, това не е нещото, което виждаме днес от „Balenciaga“. Противно на принципите на своя създател, „Balenciaga“ днес се е превърнала във футуристична марка с политически послания и раздърпани дрехи. Повечето хора я приемат като фиаско и често свързват упадъка на модната индустрия с представеното от „Balenciaga“.

Дефилето по време на модните седмици е най-важното събитие в света на модата. Джон Галиано представи зимната си колекция през 1997 г. като приказка за Клеопатра. „Mugler“ последва примера и впечатли публиката с котюр визии, вдъхновени от самата природа. Имаше ексклузивност в шоутата и се говореше за колекциите дълги години след това. Сега все по-рядко се вижда тази класа и детайлност във визиите. Вместо това се появяват полиестерни, семпли материи.

Имаше време, когато всеки можеше да стане модел, защото се ценеше талантът и индивидуалността на хората. Сега по подиумите виждаме как известните личности заемат местата на модели. Все повече „nepo babies“ (протежета) биват промотирани, в някои случаи дори при липса на талант. Разбира се, има и изключения, но общата картина е доста по-различна от това, което обичаме в модния свят.

Дизайнът е много повече от просто визия. Дрехите са средство, което представя собствена история. Чрез тях се предава съобщение, те ти дават възможност да влезеш в образ. Както Джани Версаче бе казал: „Версаче облича любовницата, а Армани – съпругата.“ Като основател на модната къща, Версаче намира вдъхновение в древногръцката история от родния си град в Калабрия. Впечатлен от истории за проблемни жени, той пресъздава образа на гръцка богиня на модния подиум – образ, воден от света на сексапила и свързан с женската красота.

Толкова много хора по света са привлечени от света на модата. Пренасяме се на място, където можем да видим елементи от историята, природата и културите. Уважава се женската красота и мъжката елегантност. Защо модата е важна? Защото ни напомня да ценим дори най-малките неща, които ни заобикалят. Показва ни изяществото в ежедневието и света в цялата му прелест от материи, детайли и форми.

Виктория Мирчева

Вики е студентка по бизнес от Варна, израснала на остров Майорка в Испания. Обожава модата и мечтае животът ѝ да е като сцена от „Дяволът носи Прада“. Надява се чрез написаното от нея да вдъхновява читателите и да им помага да виждат красотата в малките неща.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *