Страдате ли от сезонно афективно разстройство?

Съществуват хора, които истински се наслаждават на зимата. За други обаче отиването и приключването на работния ден по тъмно, ги кара да се чувстват, меко казано, потиснати. 

Може да сте чували за тези промени в чувствата, описани като “зимен блус” или сезонно афективно разстройство. Но това, което може би не знаете, е, че сезонното афективно разстройство е истинско психическо състояние. 

Интересното е, че английската му абревиатура е “SAD” от “seasonal affective disorder”, а всички знаем много добре какво означава тази тъжна английска дума. Тук ще се опитаме да ви запознаем с това състояние по-добре, а вие ще прецените дали засяга и вас.

изолация

Сезонното афективно разстройство е подвид на депресията, който започва със смяната на сезоните. Зимният му тип стартира, когато дните станат по-къси и сме изложени на значително по-малко слънчева светлина. Съществува и по-рядко срещаната форма на сезонното афективно разстройство – лятната. 

Сезонното афективно разстройство е по-често срещано при жените, отколкото при мъжете и обикновено започва да се наблюдава още от детството. Освен това е по-вероятно да засегне хора, които имат и други заболявания като депресия, биполярно разстройство, тревожност, разстройства с дефицит на вниманието, хиперактивност и хранителни разстройства.

Симптомите на сезонното афективно разстройство са подобни на тези на депресията. Ако страдате от зимния тип, депресивните симптоми трябва да се появяват само през есента и зимата и включват повече сън от обикновено, преяждане със силна нужда от въглехидрати, социална изолация и наддаване на тегло. 

Повечето страдащи съобщават, че се чувстват тъжни през по-голямата част от деня, почти всеки изпитва загуба на интерес към неща, които преди е харесвал, имат ниска енергия или се чувстват лесно уморени, имат проблеми със съня, които се изразяват в повече спане от обикновено, страдат от промени в апетита и наддаване на тегло, имат проблеми с концентрацията, чувство на безнадеждност и вина и имат суицидни мисли. При летния тип симптомите включват тревожност, физическо безпокойство, намален апетит, загуба на тегло, намален сън и моменти на агресивно поведение. 

Щастието

За съжаление, сезонното афективно разстройство не може да се предотврати. Но съществуват възможности за лечението му, сред които прием на антидепресанти, прием на витамин D и посещение на психиатър. Един по-нетрадиционен метод за немедикаментозно лечение, е терапията със светлинни кутии. Може да звучи смешно, но този метод наистина помага. 

Ключът е да се практикува по правилния начин, за да бъде ефективен. Светлинната кутия трябва да е обърната към вас и погледът ви трябва да е насочен надолу под ъгъл от 45 градуса, както е, когато четете книга на маса. Светлинната кутия трябва да бъде с правилната яркост и разстояние от вас. 

Хубаво е сеансите да се провеждат от 30 до 45 минути през повечето дни от седмицата и да са по-рано през деня, защото, ако се практикуват твърде късно, могат да попречат на съня. Ако изпитвате някой или повечето от симптомите на сезонното афективно разстройство, потърсете помощта на специалист.

Весела Ангелова

Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.


Коментирай

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *